Port lotniczy Łódź, lotnisko Lublinek – informacje o lotnisku
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta to międzynarodowy port lotniczy zlokalizowany w pobliżu Łodzi, oddalony o ok. 6 kilometrów od centrum miasta. Korzenie historii lotnictwa w tym miejscu sięgają 1925 r., jednakże na pewien czas lotnisko zawiesiło swoją działalność. W 2012 roku oddano do użytku nowoczesny terminal pasażerski, co stanowiło ważny krok w rozwoju portu. Od tego momentu cały ruch pasażerski koncentruje się w nowym obiekcie.
Port lotniczy Łódź dysponuje trzema terminalami:
- terminal I – nowoczesny terminal pasażerski, oddany do użytku w 2012 roku, obsługuje regularny ruch pasażerski;
- terminal General Aviation – zmodernizowany obiekt, dedykowany obsłudze lotnictwa ogólnego oraz lotów VIP. W terminalu tym znajdują się m.in. pomieszczenia dla pilotów, firmy świadczące usługi lotnicze oraz Lotniskowe Biuro Meteorologiczne;
- terminal Cargo – obiekt przeznaczony do obsługi lotów towarowych.
W 2024 roku Port Lotniczy Łódź obsłużył 431 142 pasażerów, a dla porównania – rok wcześniej było ich 356 878.
Adres łódzkiego lotniska to:
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta
Gen. S. Maczka 35, Łódź 94-328.
Port lotniczy Łódź – sklepy i punkty gastronomiczne
Podróżni mają możliwość skorzystania m.in. z 1Minute Smacznego! – lokalu z otwartą kuchnią w stylu foodtrucka. W tym miejscu mogą obserwować proces przygotowywania szybkich dań ze świeżych składników, takich jak pizza wypiekana na miejscu, kanapki, frytki i hot-dogi inspirowane kuchnią amerykańską.
Oprócz 1Minute, na piętrze w hali odlotów znajduje się bar Lokal +48, którego nazwa nawiązuje do numeru kierunkowego telefonicznego do Polski. Punkt oferuje pasażerom możliwość poznania różnorodnych towarów z Polski, zarówno tych powszechnie znanych, jak i mniej popularnych, pochodzących od lokalnych producentów.
Na terenie lotniska funkcjonuje też sklep wolnocłowy Aelia Duty Free, w którym podróżni mogą nabyć różnorodne towary, w tym alkohole, perfumy, kosmetyki, a także zabawki. Na parterze w hali odlotów Schengen podróżni znajdą kiosk Relay, który oferuje szeroki wybór produktów, takich jak prasa, książki, mapy, pamiątki, a także możliwość zakupu przekąsek na ciepło, kawy i napojów. W hali przylotów umieszczone są także automaty vendingowe, umożliwiające pasażerom zakup kawy, herbaty, gorącej czekolady, napojów chłodzących i drobnych przekąsek.
Jak dojechać na lotnisko w Łodzi?
Port Lotniczy Łódź jest zlokalizowany w południowo-zachodniej części Łodzi, w odległości 6 kilometrów od centrum miasta. Takie położenie umożliwia stosunkowo sprawny dojazd do centrum, w tym do popularnej ulicy Piotrkowskiej, jak również do dworca kolejowego Łódź Kaliska. Podróż samochodem do większości hoteli i centrów handlowych w Łodzi zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut. Czas przejazdu samochodem z lotniska do dworca kolejowego Łódź Widzew wynosi orientacyjnie 30 minut.
Transport publiczny do i z lotniska zapewniają autobusy obsługiwane przez MPK Łódź. Pasażerowie mogą korzystać z dedykowanych linii autobusowych, które łączą port lotniczy z różnymi częściami miasta. Dostępne są następujące połączenia:
- linia 55, kursująca między lotniskiem a Janowem,
- linia 65, zapewniająca dojazd między lotniskiem a Świtezianki.
Szczegółowe i aktualne informacje dotyczące rozkładów jazdy autobusów miejskich można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej MPK Łódź. Poza autobusami miejskimi do lotniska docierają również autobusy przewoźników dalekobieżnych.
Przed budynkiem terminala lotniska znajdują się wyznaczone postoje taksówek. Podróżni mają możliwość skorzystania z usług różnych firm taksówkowych. Port lotniczy współpracuje z wybranymi korporacjami.
Istnieje możliwość telefonicznego zamówienia taksówki, a podczas rezerwacji pasażerowie mogą określić swoje preferencje dotyczące typu pojazdu, znajomości języków obcych przez kierowcę oraz formy płatności. Podróżnych korzystających z lotów czarterowych mogą dotyczyć specjalne zniżki na przejazdy taksówkami.
Osoby korzystające z systemów nawigacji GPS mogą użyć następujących współrzędnych lotniska: 51°43’38″N, 19°24’05″E.
Lotnisko Łódź – parking i wynajem samochodów
Lotnisko w Łodzi udostępnia kilka stref parkingowych dostosowanych do różnych potrzeb pasażerów. Dostępne są zarówno parkingi krótkoterminowe, jak i długoterminowe, a także specjalna strefa ekspresowa dla osób odbierających lub odwożących podróżnych.
Parking Ekspresowy
Parking Ekspresowy to rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko zatrzymać się na lotnisku na kilka minut. Jest idealny dla podwożących pasażerów, ponieważ pozwala na krótki postój bez konieczności długiego parkowania. Opłaty są naliczane w zależności od długości postoju, a przekroczenie darmowego czasu wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Parking Apcoa
Parking Apcoa to wygodna opcja zarówno na krótkie, jak i dłuższe postoje. Można na nim zaparkować na kilka godzin lub na całą dobę. Pasażerowie mają możliwość płatności za pomocą aplikacji mobilnej APCOA Flow, co ułatwia korzystanie z parkingu i eliminuje konieczność zabierania ze sobą gotówki.
Parking Krótkoterminowy P1
Parking P1 przeznaczony jest głównie dla osób, które zostawiają samochód na kilka godzin lub kilka dni. Pierwsze 10 minut postoju jest darmowe, co jest udogodnieniem dla osób przyjeżdżających na chwilę. W przypadku dłuższego parkowania opłata wzrasta proporcjonalnie do czasu postoju.
Parking Długoterminowy P2
Dla pasażerów planujących dłuższy wyjazd najlepszym rozwiązaniem jest Parking Długoterminowy P2. Ceny dostosowane są do długości postoju, a im dłuższy pobyt, tym korzystniejsza cena za dobę. To idealne miejsce dla osób wybierających się na wakacje lub dłuższe podróże służbowe.
Udogodnienia dla dzieci na lotnisku Łódź (lotnisko Lublinek)
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta dokłada starań, aby uprzyjemnić najmłodszym pasażerom czas spędzony na lotnisku. We współpracy z Biurem Podróży Rainbow, na lotnisku powstał kącik dla dzieci, w którym znajdują się elementy wyposażenia nawiązujące do tematyki lotniczej, takie jak samolot czy rakieta. Co istotne, zabawki i urządzenia w kąciku wykonane są z ekologicznego drewna bukowego.
Kącik zabaw daje dzieciom w wieku od 2 do 8 lat możliwość spędzenia czasu w sposób zarówno rozrywkowy, jak i rozwijający. Gry i zabawy mają za zadanie wspierać rozwój maluchów w różnych obszarach, takich jak koordynacja ruchowa, motoryka, logiczne myślenie oraz zdolności poznawcze. Dzieci mogą na przykład wcielić się w rolę pilota lub skorzystać z krzywego zwierciadła dla zabawy.
Dokąd polecisz z lotniska w Łodzi?
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta stanowi punkt startowy podróży do wielu interesujących miejsc. Pasażerowie mają do wyboru zarówno połączenia regularne, jak i czarterowe, oferujące dostęp do różnorodnych destynacji.
Wśród kierunków dostępnych z Łodzi znajdują się popularne miasta europejskie i regiony turystyczne. Podróżni mogą udać się m.in. do portów lotniczych w:
- Alicante,
- Antalyi,
- Bodrum,
- Brukseli (Charleroi),
- Dublina,
- Enfidhy,
- Heraklionu (Kreta),
- Londynu (Stansted),
- Malagi,
- Mediolanu (Bergamo),
- Rodos,
Połączenia regularne z Łodzi obejmują takie miasta jak Mediolan, Alicante, Bruksela, Londyn Stansted, Dublin, Birmingham i Malaga.