Port lotniczy Lublin – najważniejsze informacje
Inicjatywa budowy lotniska w Świdniku pojawiła się już w 1934 roku. Jesienią 1937 roku rozpoczęto budowę infrastruktury, w tym hangarów i budynków, z zamiarem utworzenia cywilnej szkoły pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP). Niestety, plany te zostały brutalnie przerwane przez wybuch II wojny światowej, kiedy to lotnisko zostało zbombardowane przez Luftwaffe.
Podczas okupacji, pomimo zniszczeń, lotnisko było wykorzystywane do lipca 1944 roku. Po wojnie, pamiętając o lotniczych tradycjach tego miejsca, zdecydowano o ulokowaniu w Świdniku zakładu przemysłowego WSK „PZL-Świdnik”. Lotnisko służyło następnie temu zakładowi oraz Aeroklubowi Robotniczemu w Świdniku.
Długie starania o budowę nowoczesnego lotniska dla Lublina zakończyły się sukcesem 21 grudnia 2007 roku, kiedy to wydano promesę zezwolenia na jego utworzenie. W marcu 2008 roku rozpoczęto nabywanie gruntów pod inwestycję, a w połowie 2009 roku ogłoszono przetarg na budowę.
Prace budowlane rozpoczęto jesienią 2010 roku. W roku 2011 zrealizowano budowę płyty postojowej dla samolotów, a następnie firma Budimex, wyłoniona w drodze przetargu, przejęła realizację terminalu pasażerskiego, rozpoczynając prace jesienią tego samego roku. Dzień otwarty dla publiczności odbył się 1 grudnia 2012 roku, a pierwszy lot miał miejsce 17 grudnia 2012 roku. W roku 2013 oddano do użytku wieżę kontroli lotów oraz uruchomiono system ILS I kategorii, a w roku 2016 system ILS II kategorii. W roku 2016 zakończono budowę terminalu cargo.
Obecnie Port Lotniczy Lublin dysponuje nowoczesną infrastrukturą, umożliwiającą obsługę zarówno pasażerów, jak i transportu towarowego.
W 2024 roku Port Lotniczy Lublin obsłużył 425 811 pasażerów, co stanowi wzrost w porównaniu do 398 785 pasażerów obsłużonych w roku 2023.
Adres lubelskiego lotniska to:
Lublin Airport
- Hempla 6, 20-008 Lublin.
Port lotniczy Lublin – sklepy i punkty gastronomiczne
Port Lotniczy Lublin dba o to, by podróżni mogli spędzić czas na lotnisku w komfortowych warunkach, mając dostęp do różnorodnych udogodnień handlowych i gastronomicznych. Pasażerowie mogą skorzystać zarówno z oferty sklepów oferujących szeroki asortyment produktów, jak i z punktów gastronomicznych serwujących różnorodne posiłki i napoje.
W strefie lotniska podróżni znajdą sklep Aelia, zapewniający szeroki wybór asortymentu. Specjalizuje się on w sprzedaży produktów duty free, takich jak perfumy i kosmetyki znanych marek, alkohole oraz słodycze.
Podróżni mają również możliwość skorzystania z oferty sieci Relay, obecnej w wielu węzłach komunikacyjnych. Można tam kupić prasę, ale również książki i pamiątki.
Wśród opcji gastronomicznych na lotnisku znajduje się kawiarnia Odlot Caffe. Oprócz kawy, w ofercie są różnorodne herbaty, czekolady na gorąco, inne napoje oraz słodycze. W menu znajdują się również ciepłe przekąski, przygotowywane na miejscu, takie jak tortille, zapiekanki, kanapki i tosty, a także świeże wypieki.
Dodatkowo, podróżni mogą skorzystać z punktu 1 Minute, który oferuje szeroki zakres produktów. Można tam nabyć artykuły spożywcze, codziennego użytku, a także dania typu fast food i coś do picia.
Jak dojechać na lotnisko w Lublinie?
Port Lotniczy Lublin jest dobrze skomunikowany z siecią dróg. Znajduje się on na skrzyżowaniu ważnych tras: dróg S17 i S19. Lotnisko jest położone ok. 12 km na wschód od centrum Lublina. Aby dojechać do portu lotniczego z tego miasta, należy z drogi S17 zjechać w drogę krajową nr 822, czyli ulicę Mełgiewską, i kontynuować jazdę prosto, zgodnie z oznakowaniem.
Podróżni mogą także skorzystać z połączenia kolejowego, aby dostać się na lotnisko. Stacja końcowa szynobusu jest zlokalizowana bezpośrednio w budynku terminalu Portu Lotniczego Lublin, co zapewnia wygodę przesiadki. Podróż szynobusem z centrum Lublina na lotnisko trwa 16 minut.
Transport autobusowy na lotnisko zapewniają różni przewoźnicy. Firma Garden Service oferuje przewozy na lotnisko z centrum Lublina, a także z innych miejscowości regionu, takich jak Tomaszów Lubelski, Zamość i Krasnystaw. Busy Airport Lublin kursują, dostosowując się do rozkładu lotów. Autobusy zatrzymują się przy Hali Odlotów, a odjeżdżają z Hali Przylotów. Bilety można nabyć bezpośrednio u kierowcy.
Ponadto, dojazd na lotnisko umożliwia linia 005 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Lublin (MPK), która łączy Lublin z Portem Lotniczym.
Port Lotniczy Lublin współpracuje też z korporacją taksówkową, która zapewnia obsługę przewozu osób. Stanowisko postojowe taksówek znajduje się przed terminalem, po stronie przylotów.
Dla osób korzystających z systemów nawigacji GPS, lotnisko jest zlokalizowane pod współrzędnymi: 51°14’07″N, 22°42’55″E.
Parkingi – lotnisko Świdnik
Port Lotniczy Lublin zapewnia podróżnym możliwość skorzystania z parkingów o łącznej pojemności 465 miejsc. Parking jest podzielony na dwie części, oznaczone jako A i B. Obie strefy parkingowe znajdują się po obu stronach dworca kolejowego, który jest integralną częścią terminalu pasażerskiego, stanowiąc tym samym część Portu Lotniczego Lublin S.A. W sytuacji, gdy parking A jest pełny, kierowcy mają możliwość zaparkowania pojazdu na parkingu B, ponieważ opłaty za postój w obu lokalizacjach są identyczne. Warto zaznaczyć, że Port Lotniczy Lublin nie oferuje opcji rezerwacji miejsc parkingowych.
Udogodnienia dla najmłodszych na lotnisku w Lublinie
Port Lotniczy Lublin, we współpracy ze sklepem IKEA w Lublinie, przygotował udogodnienia dla najmłodszych podróżnych. Na lotnisku znajdują się dwa kąciki zabaw dla dzieci, zlokalizowane w hali odlotów w strefach Schengen i Non Schengen.
Obie przestrzenie zabaw nawiązują do tematyki podróżowania i latania. Sklep IKEA wyposażył te kąciki w wytrzymałe drewniane ramy, lekkie pojemniki, krzesła i wytrzymałe stoliki, a także zabawki i artykuły plastyczne.
Dokąd polecisz z lotniska w Lublinie?
Poniżej znajduje się lista przykładowych miast, do których można podróżować z tego lotniska:
- Burgas (Bułgaria),
- Dublin (Irlandia),
- Rzym (Włochy),
- Split (Chorwacja),
- Antalya (Turcja),
- Heraklion (Grecja),
- Hurghada (Egipt),
- Londyn (Wielka Brytania),
- Barcelona (Hiszpania),
- Monastir (Tunezja).
Z lotniska realizowane są zarówno loty regularne, jak i czarterowe.