Lotnisko Goleniów – port lotniczy Szczecin

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2025-06-28

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność to najbardziej wysunięty na zachód obiekt tego typu w Polsce. Leży w odległości około 40 km (w linii prostej) od granicy z Niemcami. Lotnisko to obsługuje wiele połączeń międzynarodowych i krajowych, stanowiąc największy port lotniczy w tej części kraju.

Lotnisko w Szczecinie – najważniejsze informacje

Obiekt w Goleniowie jest zlokalizowany w odległości około 40-50 km od centrum Szczecina. Mieści się w pobliżu wsi Glewice, blisko dróg ekspresowych S3 i S6. Lotnisko to obsługuje mieszkańców północno-zachodniej Polski, a także stanowi ciekawą alternatywę dla niemieckich portów. Co roku z jego oferty korzysta ponad 400 tysięcy pasażerów.

Najważniejsze połączenia z Goleniowa to te do Warszawy, Krakowa, Oslo Gardemoen, Oslo Rygge, Oslo Torp, Stavanger, Liverpoolu, Londynu Stansted, Londynu Luton, Dublina czy Bergen. Port obsługuje również kierunki czarterowe – do Antalyi i Marsa Alam. Nie jest to jednak duży obiekt – codziennie odbywa się tam zaledwie kilka lotów.

W 2006 roku lotnisko pod Szczecinem przeszło modernizację. Wówczas rozbudowano je i oddano do użytku nowy terminal pasażerski. Natomiast w 2013 roku uruchomiono stację kolejową Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, co ułatwiło dojazd pociągami regionalnymi ze Szczecina i Kołobrzegu.

Tablica przylotów i odlotów z lotniska Szczecin-Goleniów

Lotnisko pod Szczecinem oferuje zaledwie kilka połączeń. Niektóre z nich są stałe i odbywają się przez cały rok (np. te do Londynu czy Oslo), a inne zmieniają się w zależności od sezonu. Obecnie w porcie lotniczym w Goleniowie lądują samoloty takich przewoźników jak LOT Polish Airlines, Norwegian, Wizz Air i Ryanair.

Loty międzynarodowe i krajowe z lotniska w Szczecinie

Port lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje zarówno loty krajowe (do Krakowa i Warszawy), jak i międzynarodowe (głównie do Dublina, Oslo i Londynu). W przypadku połączeń krajowych i tych w obrębie Unii Europejskiej procedury lotniskowe są dość proste. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, a także kartę pokładową wygenerowaną online lub odebraną na lotnisku. Pasażerowie podróżujący wewnątrz Polski lub UE nie przechodzą kontroli paszportowej – ich tożsamość jest weryfikowana tylko przy wejściu do samolotu lub na stanowisku linii, co ułatwia i przyspiesza cały proces.

Z lotniska w Szczecinie można dostać się również do Wielkiej Brytanii, która nie należy już do Unii Europejskiej. W tym przypadku konieczne jest przejście dodatkowej kontroli paszportowej. Po jej ukończeniu pasażerowie trafiają do oddzielnej części terminala, czyli strefy non Schengen.

Dane kontaktowe

Poniżej znajdziesz dane dotyczące lotniska, w tym adres, adres e-mail i numer telefonu.

Port Lotniczy Szczecin Goleniów Sp. z o.o./Szczecin Goleniów Airport Ltd.

  1. Glewice 1a, 72-100 Goleniów

Tel.: +48 703 20 20 02

E-mail: sekretariat@airport.com.pl

Jak dojechać na lotnisko pod Szczecinem?

Aby dostać się na lotnisko ze Szczecina, można skorzystać zarówno z taksówki, jak i pojazdów komunikacji miejskiej. Pasażerowie mają do wyboru:

  • FlixBusa z dworca autobusowego – przejazd zajmuje około 40 minut;
  • pociąg regionalny ze stacji Szczecin Port Centralny – taka podróż również trwa około 40-50 minut;
  • taksówkę – obiekt leży blisko tras A6, S6 i S3, a przejazd z centrum na lotnisko trwa minimum 35 minut;
  • autobus PKS z al. Wyzwolenia 17 – podróż zajmuje około 55 minut.

Najtańszą opcją jest skorzystanie z FlixBusa, autobusu miejskiego lub pociągu regionalnego – ceny różnią się w zależności od wybranego przystanku i momentu zakupu biletu. Znacznie droższym, ale nieco szybszym rozwiązaniem jest przejazd taksówką (koszt około 160-200 zł). Na lotnisko można dostać się też własnym samochodem, a następnie zostawić go na parkingu.

Z terenu portu lotniczego w Szczecinie odjeżdżają też busy dalekodystansowe A.Fedeńczak i En-ecotrans. Jadą one do centrum Goleniowa, Nowogardu, Koszalina, Mielna, Ustronia Morskiego czy Kołobrzegu. Na lotnisku działa także usługa Vip Shuttle, czyli transporty z hotelu do terminala (i odwrotnie) przy użyciu luksusowych aut – w tym limuzyn.

Sklepy i punkty gastronomiczne na lotnisku w Szczecinie

Na terenie lotniska Szczecin-Goleniów znajdują się liczne punkty gastronomiczne i sklepy dostępne dla pasażerów oczekujących na swój lot. To m.in. 1 Minute, Aelia DUTY FREE, Relay (punkty w holu głównym, strefie Schengen i non Schengen), SO!COFFEE i Voyage Cafe. W porcie lotniczym zlokalizowano również kilka punktów usługowych – dostępne są m.in.:

  • bankomaty,
  • informacja,
  • kaplica,
  • kasa biletowa,
  • punkt pocztowy,
  • pokój matki z dzieckiem,
  • sala konferencyjna,
  • taras widokowy,
  • punkt pierwszej pomocy,
  • wypożyczalnie samochodów – Hertz, carFree, AVIS, Europcar, Panek, Express Car Rental, Odkryj-auto, Polo Auto i Platinum Rent,
  • punkt do zgłaszania zaginionego lub uszkodzonego bagażu.

Parkingi na lotnisku Szczecin-Goleniów

Na terenie lotniska pod Szczecinem znajdują się dwa parkingi – czerwony (godzinowy) i zielony (wielodobowy). Obiekt nie prowadzi rezerwacji miejsc – ich liczba jest dostosowana do przepustowości portu lotniczego. Na placu czerwonym jest to 200 stanowisk, a zielonym – 500.

Osoby chcące skorzystać z parkingu mogą zapłacić za postój gotówką (w kasach przed terminalem) oraz kartą płatniczą w punkcie informacji lotniskowej. Od momentu uiszczenia opłaty mają oni 15 minut na wyjazd z terenu obiektu.

Dokładne ceny postoju można sprawdzić na stronie lotniska w Szczecinie. Są one dość atrakcyjne – za 3 tygodnie zapłacisz jedynie 175 zł (stan na czerwiec 2025 roku).

Opcje zakwaterowania w pobliżu lotniska pod Szczecinem

Na terenie lotniska nie ma hoteli, ale najbliższe obiekty noclegowe znajdują się w odległości zaledwie 6-7 km od terminala – w miejscowości Goleniów. To zarówno hostele, jak i pensjonaty czy sieciowe hotele. Dla wielu osób stanowią one głównie bazę, z której można szybko dostać się do portu lotniczego na nocny lub poranny lot.

Lotnisko Szczecin-Goleniów znajduje się również dość blisko jeziora Dąbie. Jest to więc doskonały kierunek dla osób, które chcą spędzić czas w spokojnym otoczeniu.

Podsumowanie

  • Lotnisko Szczecin-Goleniów obsługuje przede wszystkim loty do Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz połączenia krajowe – do Warszawy i Krakowa.
  • Obiekt ten odwiedza około 400 000 pasażerów rocznie.
  • Na terenie lotniska można skorzystać z oferty wielu sklepów i restauracji, a także wypożyczyć samochód czy nadać paczkę.
  • Obok portu lotniczego pod Szczecinem znajdują się dwa parkingi – godzinowy i wielodobowy.
  • Na lotnisko można dostać się pociągiem, autobusem miejskim, prywatnym busem lub taksówką. Przejazd ze Szczecina trwa od 35 do 55 minut.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy port lotniczy Szczecin-Goleniów jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?
Czy na lotnisku Szczecin-Goleniów jest bezpłatny internet?
Czy lotnisko w Szczecinie obsługuje również samoloty towarowe?
Czy oferta lotniska w Szczecinie regularnie się zmienia?
Redakcja
Redakcja
Phasellus non mauris metus. Aliquam mi diam, lacinia et efficitur non, aliquam sed libero. Nulla semper mi ultricies tellus malesuada, eget aliquet augue vulputate. Aenean non lorem aliquet, ultricies enim sed, mollis augue. Maecenas sed libero interdum nulla consectetur consectetur. Fusce laoreet augue eros, in ullamcorper nibh commodo nec. Nullam lobortis, leo eu ornare volutpat, ex tortor malesuada dolor, nec aliquam enim tortor eget erat.
0 KOMENTARZY