Lotnisko w Szczecinie – najważniejsze informacje
Obiekt w Goleniowie jest zlokalizowany w odległości około 40-50 km od centrum Szczecina. Mieści się w pobliżu wsi Glewice, blisko dróg ekspresowych S3 i S6. Lotnisko to obsługuje mieszkańców północno-zachodniej Polski, a także stanowi ciekawą alternatywę dla niemieckich portów. Co roku z jego oferty korzysta ponad 400 tysięcy pasażerów.
Najważniejsze połączenia z Goleniowa to te do Warszawy, Krakowa, Oslo Gardemoen, Oslo Rygge, Oslo Torp, Stavanger, Liverpoolu, Londynu Stansted, Londynu Luton, Dublina czy Bergen. Port obsługuje również kierunki czarterowe – do Antalyi i Marsa Alam. Nie jest to jednak duży obiekt – codziennie odbywa się tam zaledwie kilka lotów.
W 2006 roku lotnisko pod Szczecinem przeszło modernizację. Wówczas rozbudowano je i oddano do użytku nowy terminal pasażerski. Natomiast w 2013 roku uruchomiono stację kolejową Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, co ułatwiło dojazd pociągami regionalnymi ze Szczecina i Kołobrzegu.
Tablica przylotów i odlotów z lotniska Szczecin-Goleniów
Lotnisko pod Szczecinem oferuje zaledwie kilka połączeń. Niektóre z nich są stałe i odbywają się przez cały rok (np. te do Londynu czy Oslo), a inne zmieniają się w zależności od sezonu. Obecnie w porcie lotniczym w Goleniowie lądują samoloty takich przewoźników jak LOT Polish Airlines, Norwegian, Wizz Air i Ryanair.
Loty międzynarodowe i krajowe z lotniska w Szczecinie
Port lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje zarówno loty krajowe (do Krakowa i Warszawy), jak i międzynarodowe (głównie do Dublina, Oslo i Londynu). W przypadku połączeń krajowych i tych w obrębie Unii Europejskiej procedury lotniskowe są dość proste. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, a także kartę pokładową wygenerowaną online lub odebraną na lotnisku. Pasażerowie podróżujący wewnątrz Polski lub UE nie przechodzą kontroli paszportowej – ich tożsamość jest weryfikowana tylko przy wejściu do samolotu lub na stanowisku linii, co ułatwia i przyspiesza cały proces.
Z lotniska w Szczecinie można dostać się również do Wielkiej Brytanii, która nie należy już do Unii Europejskiej. W tym przypadku konieczne jest przejście dodatkowej kontroli paszportowej. Po jej ukończeniu pasażerowie trafiają do oddzielnej części terminala, czyli strefy non Schengen.
Dane kontaktowe
Poniżej znajdziesz dane dotyczące lotniska, w tym adres, adres e-mail i numer telefonu.
Port Lotniczy Szczecin Goleniów Sp. z o.o./Szczecin Goleniów Airport Ltd.
- Glewice 1a, 72-100 Goleniów
Tel.: +48 703 20 20 02
E-mail: sekretariat@airport.com.pl
Jak dojechać na lotnisko pod Szczecinem?
Aby dostać się na lotnisko ze Szczecina, można skorzystać zarówno z taksówki, jak i pojazdów komunikacji miejskiej. Pasażerowie mają do wyboru:
- FlixBusa z dworca autobusowego – przejazd zajmuje około 40 minut;
- pociąg regionalny ze stacji Szczecin Port Centralny – taka podróż również trwa około 40-50 minut;
- taksówkę – obiekt leży blisko tras A6, S6 i S3, a przejazd z centrum na lotnisko trwa minimum 35 minut;
- autobus PKS z al. Wyzwolenia 17 – podróż zajmuje około 55 minut.
Najtańszą opcją jest skorzystanie z FlixBusa, autobusu miejskiego lub pociągu regionalnego – ceny różnią się w zależności od wybranego przystanku i momentu zakupu biletu. Znacznie droższym, ale nieco szybszym rozwiązaniem jest przejazd taksówką (koszt około 160-200 zł). Na lotnisko można dostać się też własnym samochodem, a następnie zostawić go na parkingu.
Z terenu portu lotniczego w Szczecinie odjeżdżają też busy dalekodystansowe A.Fedeńczak i En-ecotrans. Jadą one do centrum Goleniowa, Nowogardu, Koszalina, Mielna, Ustronia Morskiego czy Kołobrzegu. Na lotnisku działa także usługa Vip Shuttle, czyli transporty z hotelu do terminala (i odwrotnie) przy użyciu luksusowych aut – w tym limuzyn.
Sklepy i punkty gastronomiczne na lotnisku w Szczecinie
Na terenie lotniska Szczecin-Goleniów znajdują się liczne punkty gastronomiczne i sklepy dostępne dla pasażerów oczekujących na swój lot. To m.in. 1 Minute, Aelia DUTY FREE, Relay (punkty w holu głównym, strefie Schengen i non Schengen), SO!COFFEE i Voyage Cafe. W porcie lotniczym zlokalizowano również kilka punktów usługowych – dostępne są m.in.:
- bankomaty,
- informacja,
- kaplica,
- kasa biletowa,
- punkt pocztowy,
- pokój matki z dzieckiem,
- sala konferencyjna,
- taras widokowy,
- punkt pierwszej pomocy,
- wypożyczalnie samochodów – Hertz, carFree, AVIS, Europcar, Panek, Express Car Rental, Odkryj-auto, Polo Auto i Platinum Rent,
- punkt do zgłaszania zaginionego lub uszkodzonego bagażu.
Parkingi na lotnisku Szczecin-Goleniów
Na terenie lotniska pod Szczecinem znajdują się dwa parkingi – czerwony (godzinowy) i zielony (wielodobowy). Obiekt nie prowadzi rezerwacji miejsc – ich liczba jest dostosowana do przepustowości portu lotniczego. Na placu czerwonym jest to 200 stanowisk, a zielonym – 500.
Osoby chcące skorzystać z parkingu mogą zapłacić za postój gotówką (w kasach przed terminalem) oraz kartą płatniczą w punkcie informacji lotniskowej. Od momentu uiszczenia opłaty mają oni 15 minut na wyjazd z terenu obiektu.
Dokładne ceny postoju można sprawdzić na stronie lotniska w Szczecinie. Są one dość atrakcyjne – za 3 tygodnie zapłacisz jedynie 175 zł (stan na czerwiec 2025 roku).
Opcje zakwaterowania w pobliżu lotniska pod Szczecinem
Na terenie lotniska nie ma hoteli, ale najbliższe obiekty noclegowe znajdują się w odległości zaledwie 6-7 km od terminala – w miejscowości Goleniów. To zarówno hostele, jak i pensjonaty czy sieciowe hotele. Dla wielu osób stanowią one głównie bazę, z której można szybko dostać się do portu lotniczego na nocny lub poranny lot.
Lotnisko Szczecin-Goleniów znajduje się również dość blisko jeziora Dąbie. Jest to więc doskonały kierunek dla osób, które chcą spędzić czas w spokojnym otoczeniu.