Ze względu na znaczne odległości między głównymi aglomeracjami oraz trudno dostępne regiony północne Szwedzi intensywnie rozwijają zaplecze lotnicze. Zatem w kraju działa kilkadziesiąt portów, z czego ponad 30 obsługuje regularne połączenia pasażerskie. Co warto wiedzieć o lotniskach w Szwecji? Wyjaśniamy.
Ile jest lotnisk w Szwecji?
W Szwecji obecnie znajduje się 36 portów lotniczych, które realizują regularne loty. Są to porty różnej wielkości.
Największe lotnisko posiada stolica – miasto Sztokholm. To port lotniczy Stockholm-Arlanda, który realizuje loty do ponad 150 miejsc docelowych w 45 krajach. Z Arlandy dolecimy do wielu krajów w Europie i na świecie, w tym do Stanów Zjednoczonych, Turcji, Londynu, Paryża, Lizbony czy Warszawy.
Lotnisko Sztokholm Arlanda położone jest ok. 40 km na północ od centrum Sztokholmu. Dlatego też odgrywa kluczową rolę w ruchu lotniczym Szwecji i całej Skandynawii. Tylko w 2023 r. obsłużyło ok. 27 milionów pasażerów. A to czyni z tego portu lotniczego jeden z kluczowych europejskich hubów. To równocześnie piętnaste pod względem wielkości lotnisko w Europie.
Charakterystyka portów lotniczych w Szwecji. Jakie są lotniska w Szwecji?
Szwecja może pochwalić się wysokim standardem lotnisk. Zatem cechuje je dobry stan techniczny, nowoczesna infrastruktura, a także dbałość o ekologię. Także wiele portów lotniczych wykorzystuje odnawialne źródła energii.
Co również ważne dla podróżujących, niemal wszystkie szwedzkie lotniska, także te znacząco oddalone od centrów miast, są z nimi dobrze skomunikowane. Dzieje się tak dzięki rozbudowanej sieci transportu publicznego. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „lotniska Szwecja”, bez trudu można znaleźć pozytywne opinie innych podróżników, które optymistycznie nastrajają do podróży do tego kraju.
Porty lotnicze w Szwecji można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich stanowią duże międzynarodowe porty, na cele z Arlandą. Lotniska takie obsługują połączenia międzykontynentalne i są głównymi hubami przesiadkowymi.
Druga grupa to lotniska regionalne, średniej wielkości – w tym m.in. Malmö Airport czy Göteborg-Landvetter. Obsługują one regularne połączenia z europejskimi metropoliami oraz loty krajowe. Do trzeciej kategorii należą niewielkie porty lotnicze, położone głównie w trudno dostępnej północnej części kraju. Dlatego też pełnią one rolę przede wszystkim w komunikacji lokalnej.
Loty na szwedzkie lotniska realizuje wielu przewoźników, również z segmentu tanich linii lotniczych. Dlatego też do Szwecji z wielu miejsc w Europie i na świecie dolecimy m.in. liniami RyanAir, Wizzair, SAS, Air Berlin, British Airways, easyJet, czy Air France.
Lista lotnisk w Szwecji
Największe międzynarodowe porty lotnicze w Szwecji to:
- Lotnisko Sztokholm Arlanda (ARN) – największe w kraju,
- Port lotniczy Göteborg Landvetter (GOT),
- Lotnisko Sztokholm Skavsta (NYO),
- Lotnisko Sztokholm Bromma (BMA),
- Port lotniczy Malmö (MMX).
Oprócz powyższych w Szwecji funkcjonuje jeszcze kilkadziesiąt lotnisk regionalnych. Są to:
- Luleå Airport (LLA),
- Lycksele Airport (LYC),
- Åre Östersund Airport (OSD),
- Mora Airport (MXX),
- Hagfors Airport (HFS),
- Visby Airport (VBY),
- Växjö Småland Airport (VXO),
- Kiruna Airport (KRN),
- Gällivare Airport (GAV),
- Ronneby Airport (RNB),
- Sundsvall-Timrå Airport (SDL),
- Skellefteå Airport (SFT),
- Ängelholm–Helsingborg Airport (AGH),
- Jönköping Airport (JKG),
- Norrköping Airport (NRK),
- Örebro Airport (ORB),
- Trollhättan-Vänersborg Airport (THN),
- Arvidsjaur Airport (AJR),
- Halmstad Airport (HAD),
- Kalmar Airport (KLR),
- Kramfors Airport (KRF),
- Kristianstad Airport (KID),
- Linköping Airport (LPI),
- Västerås Airport (VST),
- Hemavan Airport (HMV),
- Örnsköldsvik Airport (OER),
- Pajala Airport (PJA),
- Sveg Airport (EVG),
- Torsby Airport (TYF),
- Umeå Airport (UME),
- Vilhelmina Airport (VHM).
Jak wybrać ubezpieczenie do Szwecji?
Szwecja to kraj, w którym koszty leczenia należą do najwyższych w Europie. Dlatego też opieka medyczna stoi na bardzo wysokim poziomie. Ale jednocześnie – turysta, który nie zadba o ubezpieczenie – może stanąć przed koniecznością poniesienia odczuwalnych opłat.
Karta EKUZ, choć funkcjonuje w Szwecji, to jednak może nie zapewnić pełnej ochrony. Jej najpoważniejszym ograniczeniem jest to, że w ogóle nie działa w placówkach prywatnych. Tymczasem często najszybszą pomoc można uzyskać właśnie w szpitalach i przychodniach działających na komercyjnych zasadach. Nie warto więc ryzykować.
Jak wybrać polisę na wyjazd do Skandynawii? Zacznij od analizy swoich potrzeb. Bo innej ochrony będzie potrzebował turysta, który wybiera się na spokojne zwiedzanie, a innej – miłośnik sportów ekstremalnych. Dlatego też przed wyjazdem dokładnie przeanalizuj więc swoje plany.
W wersji podstawowej każda polisa na wyjazd do Szwecji powinna zawierać:
- Koszty leczenia. Dzięki nim ubezpieczyciel pokryje koszty wszelkiej opieki medycznej, także w placówkach prywatnych.
- Koszty ratownictwa. Zapewnią pokrycie wydatków związanych z ewentualną akcją ratowniczą.
- NNW. Daje możliwość ubiegania się o wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu.
- OC w życiu prywatnym. Dzięki temu elementowi polisy, w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej, turysta nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.
- Assistance. Zapewni szybką pomoc w razie kryzysowych sytuacji.
Każdą polisę można – i w wielu przypadkach zdecydowanie warto – rozszerzyć o dodatkowe elementy. Dlatego np. osoby aktywne fizycznie powinny zdecydować się na klauzulę sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka, OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego.
Ten pierwszy element – klauzula sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka – zapewni, że w razie nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportów, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci świadczenia z NNW. Każdy ubezpieczyciel indywidualnie wskazuje, które sporty uważa za ekstremalne. Lista taka znajduje się w OWU.
Rozszerzając polisę, warto zdecydować się także na dodatki takie jak klauzula alkoholowa, ubezpieczenie bagażu, czy ubezpieczenie od opóźnienia lotu. Także osoby, które chorują przewlekle, powinny także dodać do ubezpieczenia klauzulę chorób przewlekłych.
Polisę na wyjazd do Szwecji możesz znaleźć w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na rankomat.pl. To właśnie tam w kilka minut porównasz różne oferty i wybierzesz opcję najlepszą dla siebie. Co więcej – zakupisz polisę online – szybko i wygodnie.