Szwajcaria jest bardzo bogatym, ale niewielkim państwem. Z tego powodu lotniska znajdujące się w tym kraju są dość małe i obsługują jedynie podstawowe połączenia. Który ze szwajcarskich portów lotniczych cieszą się największą popularnością?
Ile jest lotnisk w Szwajcarii?
W Szwajcarii znajduje się siedem najważniejszych lotnisk, które obsługują loty międzynarodowe i krajowe. Oprócz nich funkcjonują tu też porty lotnicze wyłącznie dla samolotów lokalnej marki Swiss.
Największą popularnością cieszą się lotniska w Zurychu, Genewie i Bazylei. Nieco rzadziej odwiedzane porty leżą w Bernie, Lugano, Sion i St. Gallen-Altenrhein.
W przeciwieństwie do wielu innych europejskich krajów stolica Szwajcarii nie jest jej największym miastem. Z tego powodu lotnisko w Bernie cieszy się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż np. to zlokalizowane w Zurychu.
Czym cechują się lotniska w Szwajcarii?
Lotniska w Szwajcarii co roku obsługują miliony turystów, jednak są to dość małe obiekty. W większości z nich przejście odprawy i kontroli bezpieczeństwa trwa zaledwie 30 minut. Mimo swoich niewielkich rozmiarów porty te są jednak wyposażone w strefy bezcłowe i inne udogodnienia dla turystów. Obsługują najpopularniejsze połączenia w Europie, a także oferują kilka lotów na inne kontynenty.
Najpopularniejsze porty lotnicze w Szwajcarii i ich funkcje:
- Zurych – to główne lotnisko leżące obok największego miasta Szwajcarii. Obsługuje połączenia międzynarodowe z wieloma europejskimi krajami;
- Bazylea – to port lotniczy zarządzany wspólnie przez trzy kraje, w tym Szwajcarię, Francją i Niemcy. Stanowi dobry wybór dla pasażerów, którzy podróżują budżetowo do jednego z tych państw;
- Genewa – to lotnisko wybierane głównie przez osoby, które realizują podróże służbowe.
Lista lotnisk w Szwajcarii
Lotniska w Szwajcarii pełnią różne funkcje. Niektóre z nich cieszą się popularnością wśród osób chcących podziwiać górskie krajobrazy, a inne są regularnie odwiedzane przez biznesmenów podróżujących w celach służbowych. Sprawdź, czym cechują się poszczególne porty lotnicze i jak można do nich dojechać.
Lotnisko w Zurychu
Lotnisko w Zurychu to główny port lotniczy w Szwajcarii. Mimo, że jego budynek jest niewielki, to rocznie obsługuje ono aż 10 milionów pasażerów. Z tego miejsca podróżni mogą dostać się do popularnych europejskich miast, czyli Londynu, Berlina i Wiednia. Nie są to jednak jedyne połączenia z Zurychu, a ich siatka regularnie się zmienia.
Największy port lotniczy w Szwajcarii znajduje się bardzo blisko miasta. Dojazd samochodem trwa zaledwie 11 minut. Można dostać się tam również autobusem. Osoby rezerwujące nocleg w okolicznych hotelach mają natomiast dostęp do shuttle busów kursujących między obiektami noclegowymi a głównym wejściem na lotnisko.
Lotnisko w Genewie
Lotnisko w Genewie to drugi co do wielkości obiekt tego typu w Szwajcarii. Cieszy się popularnością przede wszystkim wśród osób, które odwiedzają ten kraj w celach biznesowych. To jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie, z którego można dostać się do ponad 100 miast. Najpopularniejsze połączenia to te do Londynu, Paryża i Amsterdamu. W Genewie lądują samoloty ponad 30 linii lotniczych.
Port leży bardzo blisko Francji i zaledwie 4 km od centrum miasta. Bez problemu dostaniesz się do niego autobusem, pociągiem, taksówką czy hotelowym shuttle busem.
EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg
EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg to niewielki, ale bardzo ciekawy port lotniczy. Jest on bowiem wspólnym lotniskiem trzech krajów – Francji, Szwajcarii i Niemiec. Kupując połączenia do Bazylei, Miluzy i Fryburga, trafisz właśnie tam. Lotnisko mieści się w granicach administracyjnych francuskiego miasta Saint-Louis.
Z lotniska odjeżdżają autobusy miejskie, które docierają aż do Bazylei – leżącej po szwajcarskiej stronie granicy. Co więcej, z portu lotniczego można dojechać też do większych miast, korzystając z połączeń dalekobieżnych.
Port lotniczy Berno
Mimo, że port lotniczy w Bernie to lotnisko stołeczne, nie cieszy się on tak dużą popularnością, jak wcześniej wymienione ośrodki. Obsługuje loty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Słynie z bardzo szybkich i prostych procedur – wszystkie punkty znajdują się w jednej hali. To bardzo małe, klimatyczne lotnisko z tylko jednym terminalem. Odprawa i kontrola bezpieczeństwa może trwać tam zaledwie kilkanaście minut, choć wszystko zależy od aktualnych kolejek.
Do portu lotniczego można dostać się autobusem, który wyrusza z przystanku Flughafen Bern. Lotnisko jest dobrze skomunikowane z Bernem i Thun.
Port lotniczy Lugano
Lotnisko w Lugano to kolejny niewielki obiekt zlokalizowany na południu Szwajcarii. Jest dobrym wyborem dla osób, które odwiedzają ten kraj w sezonie zimowym. Port lotniczy znajduje się bowiem blisko popularnych ośrodków narciarskich i samych Alp.
Na lotnisko można dostać się pociągiem z głównego dworca w Lugano.
Lotnisko Sion
Lotnisko Sion jest położone w Alpach. Podobnie jak to w Lugano, cieszy się popularnością wśród miłośników zimowych sportów. Znajduje się bardzo blisko takich ośrodków jak Zermatt, Crans Montana, Verbier, Saas-Fee, Nendaz czy Veysonnaz. Port lotniczy jest niewielki, a najwięcej osób odwiedza go zimą.
Na lotnisko można dostać się autobusem odjeżdżającym z dworca w Sion.
Pozostałe lotniska w Szwajcarii
Oprócz tego na terenie Szwajcarii znajduje się port lotniczy St. Gallen-Altenrhein. To małe lotnisko biznesowe zlokalizowane na północy kraju. Obsługuje ono najmniejszą liczbę pasażerów i tylko kilkanaście połączeń w obrębie Europy. Szwajcaria ma również prywatne lotniska – m.in. w Samedan i Emmen.
Szwajcaria jest małym, ale pięknym krajem. Bez problemu dostaniesz się do niej z Polski, korzystając z jednego z niewielkich lotnisk rozsianych po całym państwie.
Ubezpieczenie na wyjazd do Szwajcarii
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, więc koszty leczenia Polaków w tym kraju mogą być bardzo duże. Z tego powodu przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne obowiązujące za granicą. Ważne, by pokrywało ono zarówno wydatki związane z usługami medycznymi, jak i zgubieniem bagażu czy szkodami spowodowanymi nieumyślnie przez samego ubezpieczonego.