Lotnisko Amsterdam Schiphol jest czwartym (po Londynie Heathrow, Paryżu Charles de Gaull i Frankfurcie) pod względem wielkości międzynarodowym lotniskiem w Europie i każdego dnia obsługuje ok. 70 tys. pasażerów. Zanim zostaniesz jednym z nich, zachęcamy do zapoznania się z naszym mini przewodnikiem.
Amsterdam Schiphol niegdyś było lotniskiem wojskowym, a dziś to jedno z najlepiej ocenianych przez pasażerów lotnisk świata pod kątem organizacji i logistyki. Oferuje również całą gamę usług i udogodnień dla podróżujących. Podpowiadamy, jak dostać się na lotnisko Amsterdam Schiphol, na co tam można liczyć, a także na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie na podróż samolotem.
Port lotniczy Amsterdam Schiphol. Najważniejsze informacje
Międzynarodowy port lotniczy Amsterdam Schiphol to największe lotnisko w Holandii i czwarte co do wielkości w Europie. Lotnisko położone jest na południowy zachód od stolicy i zostało zbudowane na osuszonym polderze – w miejscu, gdzie wcześniej gromadzono statki przeznaczone do kasacji.
AMS (bo tak brzmi kod IATA lotniska) zapewnia świetne połączenie z centrum Amsterdamu oraz wieloma innymi miastami w Holandii. To jest zasługą stacji kolejowej, położonej pod terminalem pasażerskim, a także świetnych połączeń autobusowych.
Port w 2023 roku obsłużył prawie 62 miliony pasażerów i dokonał 441 963 operacji lotniczych. Najbardziej popularnym kierunkiem była Wielka Brytania. Holenderskie lotnisko posiada sześć pasów startowych, a także jeden terminal podzielony na halę przylotów i halę odlotów. Pasażerowie chwalą sobie organizację oraz wewnętrzne, czytelne oznaczenia.
AMS jest siedzibą KLM, holenderskiego przewoźnika flagowego. Aczkolwiek obsługuje wiele innych linii lotniczych, między innymi British Airways, Delta, Turkish Airlines czy Air France.
Podróżujący mogą skorzystać z całej gamy różnych usług i udogodnień w tym punktów gastronomicznych, handlowych oraz darmowego Internetu na terenie całego portu.
Historia lotniska w Amsterdamie
Schiphol zbudowany został na osuszonym polderze. Początkowo był lotniczą bazą wojskową z kilkoma koszarami i polem służącym jako platforma i pasy startowe. Otwarcie miało miejsce 16 września 1916 roku, a już 17 grudnia 1920 lotnisko wojskowe przekształcono na cywilne.
Kolejna ważna data to 1928 rok. Wówczas ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie zbudowano dobrą drogę na lotnisko, dworzec oraz wieżę kontrolną. Podczas II Wojny Światowej lotnisko zostało rozbudowane. Z jednej strony było użytkowane przez Niemców, z drugiej natomiast stale bombardowane przez wojska alianckie. Tuż po wojnie obiekt został odbudowany.
Co ciekawe, obecne AMS jest siedzibą KLM (flagowe, holenderskie linie lotnicze), czyli najstarszego przewoźnika na świecie, wciąż działającego pod swoją pierwotną nazwą.
Pierwszy lot KLM odbył się w 1920 roku z lotniska w Londynie do Amsterdamu. A dosłownie rok później zostały uruchomione regularne połączenia. Natomiast loty międzykontynentalne miały swój początek w 1929 roku.
Lotnisko Amsterdam Schiphol – udogodnienia dla podróżujących
Port lotniczy Amsterdam Schiphol obsługuje dziesiątki tysięcy pasażerów dziennie. A każdy z nich może skorzystać z wielu udogodnień dostępnych na terenie całego lotniska.
Zacznijmy od sklepów. Na terenie AMS znajdują się liczne placówki handlowe, zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i tej dla pasażerów. Podróżujący mogą kupić kosmetyki, artykuły spożywcze, ubrania (również znanych, luksusowych marek), różnego rodzaju sprzęty, alkohol czy holenderskie pamiątki. Poza sklepami, na lotnisku można znaleźć wiele barów, restauracji, kawiarni oraz automatów z napojami i przekąskami.
Obiekt posiada punkt informacyjny, kilka kantorów i bankomatów, a także darmowy Internet dostępny dla wszystkich pasażerów. Warto też nadmienić, że lotnisko jest w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i w razie konieczności oferuje pomoc asystenta.
Zielony park, SPA, gabinety z masażem, nowoczesną bibliotekę cyfrową, zapierające dech tarasy widokowe, strefy zabaw dla dzieci – jak widać Schiphol posiada naprawdę szeroki wachlarz udogodnień dla podróżujących.
AMS oferuje również usługi VIP. Wszystkie dodatkowe udogodnienia oferowane w ramach usług VIP można znaleźć na stronie internetowej lotniska: https://www.schiphol.nl/en/page/schiphol-vip-service/
Jak dostać się na lotnisko w Amsterdamie?
Na Amsterdam Schiphol można się dostać na przykład pociągiem. Lotnisko jest doskonale połączone z centrum Amsterdamu oraz innymi miastami w Holandii. Stacja kolejowa znajduje się w podziemiach lotniska. Stąd z łatwością można się dostać do holu głównego (wyjście z peronu znajduje się obok centrum handlowego Schiphol Plaza). Pociągi kursują dość często, bo co kilka minut, a na przejazd trzeba poświęcić ok. 15 minut.
Można również wybrać autobus – do wyboru są następujące linie autobusowe:
- KLM Airport Express – linie oferowane przez KLM kursują z centrum Amsterdamu na lotnisko co kilka minut. Czas podróży natomiast wynosi od kilkudziesięciu minut do godziny w zależności od warunków drogowych oraz punktu wyjazdu.
- Amsterdam Airport Express – linie najczęściej kursują w godzinach szczytu. Czas podróży wynosi od pół godziny do godziny i tak jak w przypadku KLM, wszystko zależy od warunków drogowych. Autobusy kursują na trasie Amsterdam Centraal Station – Schiphol.
- Autobus lotniskowy (linia 397) – autobus kursuje od 5:00 rano do północy i odjeżdża kilka razy na godzinę.
Ceny biletów autobusowych wahają się od ok. 6,50 euro do ok. 11 euro za bilet normalny oraz ok. 12,50 – 17 euro za bilet grupowy w zależności od ilości osób podróżujących. Dzieci mogą liczyć na tańsze bilety.
Taksówki z centrum Amsterdamu na lotnisko są ogólnodostępne i wygodne. Ale też trzeba się liczyć ze znacznie większym od pozostałych opcji kosztem przejazdu. Za kurs trzeba zapłacić ok. 45-60 euro w zależności od dokładnej lokalizacji czy pory dnia.
Reasumując – najszybciej i najtaniej na Schiphol można dotrzeć pociągiem, autobus jest dobrą opcją ze względu na częstotliwość kursów, ale podróż trwa dłużej.
Dokąd polecisz z Amsterdam Schiphol? Połączenia i linie lotnicze
Port lotniczy Amsterdam Schiphol oferuje połączenia do 273 miast w 88 krajach. Obsługuje zarówno loty bezpośrednie, jak i przesiadkowe licznych linii lotniczych, z czego najpopularniejsze to:
- KLM (lotnisko jest główną bazą tych linii),
- British Airways,
- Delta,
- Air France
- czy EasyJet.
Z AMS można polecieć do wielu miast nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej oraz Południowej, Azji czy Afryce.
Do najpopularniejszych kierunków można zaliczyć między innymi Londyn, Nowy Jork, Dubaj oraz Tokio. Natomiast państwem najczęściej wybieranym przez podróżujących z holenderskiego lotniska w 2023 roku była Wielka Brytania.
Port lotniczy Amsterdam – jak się tam poruszać?
Na lotnisku w Amsterdamie jest aż sześć pasów startowych oraz wyłącznie jeden terminal obsługi pasażerskiej, więc nie trzeba wychodzić z budynku ani wsiadać do pociągu wahadłowego.
Wspomniany terminal jest podzielony na 3 hale. W każdym z nich znajdują się pirsy z ruchomym pomostem łączącym terminal z samolotem czekającym na płycie postojowej. Pasażerowie mogą swobodnie przechodzić między pirsami bez przekraczania strefy celnej (nie dotyczy strefy poza Schengen).
Za to podróżujący muszą być gotowi na dłuższe spacery, zwłaszcza kiedy przylatują lotem do Schengen i przesiadają się na lot spoza strefy lub odwrotnie. Pomiędzy pirsami można się poruszać wyłącznie pieszo.
Na terenie lotniska znajdują się następujące pirsy – krótka charakterystyka:
- Pirs B – pasażerowie, którzy przylatują lub odlatują z Pirsu B nie muszą przechodzić kontroli paszportowej, ponieważ jest używany wyłącznie dla lotów w strefie Schengen,
- Pirs C – również przeznaczony dla lotów w strefie Schengen,
- Pirs D – posiada dwa poziomy. Górny, tak jak i Pirs B oraz C obsługuje loty w strefie Schengen, dolny natomiast natomiast te spoza strefy,
- Pirs E – pasażerowie odlatujący z tego pirsu są zobowiązani do przejścia kontroli paszportowej, ponieważ obsługuje wyłącznie loty spoza strefy Schengen,
- Pirs F – tak, jak i Pirs E skupia się wyłącznie na lotach poza strefą Schengen,
- Pirs G – również obsługuje loty poza strefą Schengen, a ponadto jest jednym z najbardziej ruchliwych Pirsów spośród wszystkich, znajdujących się na lotnisku,
- Pirs H – obsługuje przede wszystkim tanie linie lotnicze. Obsługuje loty spoza strefy Schengen.
- Pirs M – tak, jak i Pirs H obsługuje tanie linie lotnicze, aczkolwiek w strefie Schengen.
Pirsy na lotnisku Amsterdam Schiphol są stworzone z myślą o ułatwieniu i przyspieszeniu obsługi pasażerów. Większość Pirsów posiada szereg usług i udogodnień dla podróżujących.
Co robić na lotnisku w Amsterdam Schiphol?
Jak umilić sobie oczekiwanie na samolot na lotnisku Amsterdam Schiphol? Obiekt oferuje ogrom usług i udogodnień dla podróżujących – placówki handlowe, zarówno w strefie ogólnodostępnej, jak i bezcłowej to świetny sposób dla „zabicia czasu”. Można bowiem pooglądać różne rzeczy, kupić coś do jedzenia i picia, pozachwycać się ciekawymi projektami światowych marek czy znaleźć jakieś fajne pamiątki.
Czekanie z pewnością umilą bary, kawiarnie i restauracje rozsiane na terenie lotniska – znajdziemy tutaj zarówno kuchnię dla prawdziwych smakoszy, jak i typowy fast-food. Na lotnisku jest darmowy bezprzewodowy Internet dla wszystkich podróżujących. Można zatem bez przeszkód przeglądać sieć.
Warto również przeczytać jakąś dobrą książkę, korzystając z lotniskowej biblioteki. Czytanie książek oraz słuchanie muzyki odbywa się głównie cyfrowo (na tabletach), książki można również pobrać na własne urządzenie i doczytać w podróży.
Z ciekawszych form spędzania czasu warto również wspomnieć o Airport Park. To lotniskowy park miejski, gdzie z głośników dobiegają relaksujące dźwięki natury, a na ścianach wyświetlają się motyle. Lotnisko posiada również SPA, kasyno, centrum medytacyjne, hotele (przydatne dla osób, mających poranny bądź wieczorny lot) oraz zapierające dech tarasy widokowe.
Na terenie lotniska znajdują się place zabaw i strefy dla całych rodzin, gdzie nie ma mowy o nudzie. Ponadto podróżujący z małymi dziećmi mogą skorzystać z pokoi rodzinnych z przewijaczkami i udogodnieniami dla niemowląt.
Jak wybrać ubezpieczenie na podróż samolotem?
Planując podróż zagraniczną już na wstępie warto rozważyć zakup dobrej polisy turystycznej, aby zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo podczas urlopu. Oczywiście, można polegać na karcie EKUZ, jednak wyłącznie na terenie Unii Europejskiej.
Karta EKUZ w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną, co może wiązać się z nieplanowanymi kosztami oraz nie zawiera żadnych istotnych dodatków, takich jak chociażby ubezpieczenie bagażu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru polisy turystycznej i jak w kilku krokach zapewnić sobie kompleksową ochronę?
- Koszty leczenia – KL to zdecydowanie najważniejszy aspekt każdego ubezpieczenia turystycznego. Pomoc medyczna poza granicami Polski może boleśnie uderzyć po kieszeni. Dlatego aby uniknąć rachunków na horrendalne sumy, warto zadbać o odpowiednią sumę kosztów leczenia. Na podróż po Europie zaleca się ubezpieczenie na kwotę minimum 30 000 euro. Co istotne, KL w większości przypadków gwarantuje zwrot kosztów związanych z transportem medycznym oraz transportem poszkodowanego do kraju.
- OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa koszty leczenia i wypłaty odszkodowania, gdy ubezpieczony będzie sprawcą wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej.
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ważny dodatek do polisy. Jest pomocny wówczas, gdy doznamy szkody, uszczerbku na zdrowiu lub wymagane będzie poddanie się rehabilitacji.
- Assistance – to nic innego, jak całodobowe wsparcie w razie nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia.
Teraz kilka istotnych aspektów, związanych stricte z podróżą samolotem do kraju docelowego.
- Ubezpieczenie bagażu – ten dodatek obejmuje ochroną bagaż przed zgubieniem, kradzieżą lub uszkodzeniem podczas podróży. W razie wystąpienia wspomnianych problemów ubezpieczyciel wypłaci stosowną rekompensatę. Uwaga! Zalecamy zapoznać się z listą wyłączeń, dostępnych w OWU wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
- Ubezpieczenie opóźnienia bagażu – bagaż można ubezpieczyć także od opóźnienia jego dostarczenia na lotnisko docelowe przez linie lotnicze. Towarzystwo ubezpieczeniowe zrefunduje koszty poniesione na zakup niezbędnych rzeczy osobistych w trakcie wydłużonego oczekiwania na bagaż. Opóźnienie musi przekroczyć przewidzianą w umowie liczbę godzin.
- Ubezpieczenie biletu lotniczego – rodzaj ochrony, zapewniający zwrot kosztów przelotu, jeśli anulacja nastąpi z przyczyn losowych, niezależnych od ubezpieczonego.
- Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – podobnie, jak ubezpieczenie biletu lotniczego chroni przed stratami finansowymi, wynikającymi z konieczności odwołania podróży z przyczyn czysto losowych (np. choroba, nagły wypadek). Ubezpieczyciel może wówczas zwrócić koszty biletu lotniczego, zakwaterowania oraz rezerwacji.
Z kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych można zapewnić sobie ochronę w mgnieniu oka. To proste narzędzie pozwala porównać ceny kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w kilka chwil. Tyle samo potrzebujemy na zakup wybranej polisy. Po opłaceniu komplet niezbędnych dokumentów zostanie wysłany na podany wcześniej adres e-mail. Szybko, łatwo, bez wychodzenia z domu.
Uwaga: Osoby, które mają trwałe kłopoty ze zdrowiem, przykładowo zdiagnozowane nadciśnienie, astmę, cukrzycę – powinny wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony tj. „choroby przewlekłe”.