Holandia

Lotniska w Holandii

Agnieszka Banasiak
Agnieszka BanasiakZaktualizowano: 2024-12-09

Wygoda w podróży lotniczej i dobre usytuowanie lotniska względem strategicznych miejsc w kraju to istotny aspekt dla podróżnych, a lotniska w Holandii spełniają te oczekiwania. Gdzie obecnie można latać z Polski do Holandii? Na którym lotnisku można skorzystać z możliwości podziwiania dzieł sztuki? Co warto wiedzieć, jeśli wybierasz się do Holandii. Sprawdź!

Wygoda w podróży lotniczej i dobre usytuowanie lotniska względem strategicznych miejsc w kraju to istotny aspekt dla podróżnych, a lotniska w Holandii spełniają te oczekiwania. Gdzie obecnie można latać z Polski do Holandii? Na którym lotnisku można skorzystać z możliwości podziwiania dzieł sztuki? Co warto wiedzieć, jeśli wybierasz się do Holandii. Sprawdź!

Dostępne dla turystów lotniska w Holandii są równomiernie ulokowane w całym kraju, dzięki czemu turyści mają ułatwione podróżowanie do większości miejsc. Istnieje tu 15 lotnisk, w tym lotniska międzynarodowe, regionalne i wojskowe. Niektóre porty lotnicze w Holandii są niedostępne dla ruchu cywilnego, część stanowią lotniska dla lotów towarowych, a jeszcze inne zostały przekształcone zgodnie z nowymi potrzebami np. lotniska De Peel, Valkenburg i Soesterberg zostały zamknięte jako lotniska wojskowe i są obecnie wykorzystywane głównie przez szybowce.

Ile jest lotnisk w Holandii?

Największe lotniska w Holandii obsługują zarówno loty czarterowe, loty regularne, tanie linie lotnicze, loty międzynarodowe i regionalne oraz loty towarowe. Porty lotnicze w Holandii, które przede wszystkim należy wymienić to: Amsterdam-Schiphol (AMS), Eindhoven Airport (EIN), Rotterdam The Hague Airport (RTM) , Maastricht Aachen Airport (MST), Groningen Airport Eelde (GRQ), Lelystad Airport (LEY), Den Helder Airport

Z Polski do Holandii latają tanie linie lotnicze (m.in. Wizz Air, Ryanair, EasyJet), a lot trwa nieco ponad 2 godziny.

Charakterystyka portów lotniczych w Holandii. Jakie są lotniska w Holandii?

Największym lotniskiem w Holandii i jednocześnie najbardziej ruchliwym jest lotnisko Schiphol w Amsterdamie. Określa się je jako piąte najbardziej obciążone ruchem lotniczym lotnisko w Europie. Założone w 1916 roku, początkowo pełniło funkcję wojskowej bazy lotniczej. Obecnie łączy podróżnych z 300 miejscami na całym świecie, a w 2023 r. obsłużyło ponad 61 mln pasażerów.

Schiphol posiada jeden terminal, w ramach którego działa wiele hal odlotów, co stanowi duże ułatwienie w podróży i pozwala oszczędzić czas na lotnisku. Linie lotnicze obsługiwane przez lotnisko to: KLM Royal Dutch Airlines (największy operator i krajowy przewoźnik), easyJet, Transavia, Delta Air Lines, TUI Airways. Długa lista sklepów, punktów usługowych i lokali gastronomicznych znajdujących się na lotnisku uzupełnia wyjątkowe miejsce, gdzie nie będą potrzebne pieniądze, a jedynie wrażliwość na sztukę – aneks Rijksmuseum, prezentujący holenderskie dzieła.

Usytuowane dość daleko od Amsterdamu Lotnisko Eindhoven znajduje się ok. 7 kilometrów na zachód od centrum Eindhoven. Jest holenderskim węzłem komunikacyjnym dla wielu europejskich tanich i małych linii lotniczych. To największe regionalne lotnisko w Holandii i drugi największy port lotniczy w kraju. Powstało w 1932 roku, początkowo nosząc nazwę Welschab Airport. Warto wspomnieć, że na jego powstanie znaczący wpływ miała firma Phillips, której zależało na usprawnieniu międzynarodowych połączeń biznesowych.

W 2023 roku odnotowano ruch pasażerski w liczbie 6,8 mln podróżnych, a tendencje z roku na rok są rosnące. Port lotniczy Eindhoven to węzeł dla tanich linii lotniczych i destynacji wypoczynkowych, obsługując zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Obsługiwane linie lotnicze to m.in.: Ryanair, Wizz Air, Transavia, SunExpress i Pegasus Airlines. Obecnie na tablicy przylotów i odlotów figuruje 83 kierunki z całego świata.

Rotterdam The Hague Airport (RTM) jest trzecim do wielkości portem lotniczym w tym kraju, który łączy go z 650 miejscami w Europie i Afryce Północnej. Znajduje się ok. 6 kilometrów na północny zachód od Rotterdamu i 23 kilometry na południowy wschód od Hagi, jest więc strategicznie położone między tymi dwoma głównymi miastami.

Linie lotnicze obsługiwane na Lotnisku Rotterdam The Hague to m.in. Transavia, British Airways, TUI fly, Corendon Airlines i Pegasus Airlines.

W 2023 roku lotnisko otrzymało prestiżowy certyfikat Airport Carbon Accreditation Level 5 za zaangażowanie w równoważony rozwój, m.in. poprzez korzystanie z pojazdów elektrycznych.

Lista lotnisk w Holandii

Oto lista, jakie lotniska w Holandii warto znać. Przy czym z ruchu pasażerskiego można skorzystać na tylko kilku z nich.

  • Amsterdam-Schiphol (AMS) – największe i jedno z największych w Europie, obsługujące międzynarodowe loty dalekiego zasięgu.
  • Eindhoven Airport (EIN) – największe lotnisko regionalne w Holandii, znane z tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair i Wizz Air.
  • Rotterdam The Hague Airport (RTM) – lotnisko obsługujące zarówno loty regionalne, jak i międzynarodowe.
  • Groningen Airport Eelde (GRQ) – obsługuje loty regionalne i czarterowe.
  • Maastricht Aachen Airport (MST) – obsługuje loty towarowe i czarterowe.
  • Lelystad Airport (LEY) – przygotowywane do większego ruchu pasażerskiego.
  • Twente Airport (ENS) – głównie dla ruchu prywatnego i biznesowego.
  • Den Helder Airport – obsługuje głównie loty związane z przemysłem naftowym i gazowym.
  • De Kooy Airport – lotnisko wojskowe z dodatkowymi funkcjami cywilnymi.
  • Gilze-Rijen Air Base – baza wojskowa.
  • Volkel Air Base – baza wojskowa.
  • Woensdrecht Air Base – baza wojskowa i lotnisko szkoleniowe.
  • Soesterberg Air Base – dawna baza wojskowa, obecnie zamknięta dla ruchu.
  • Leeuwarden Air Base – aktywna baza wojskowa.
  • Eindhoven Air Base – lotnisko wojskowe i cywilne, współdzielone z Eindhoven Airport.

Jak wybrać ubezpieczenie do Holandii?

Holandia jest jednym z państw założycielskich Unii Europejskiej, więc obowiązuje tu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapewniająca podstawowe, niezbędne leczenie dla osób z UE posiadających ze sobą w podróży EKUZ.

Warto jednak pamiętać, że to lekarz decyduje, czy pomoc będzie konieczna w ramach kasy chorych, a leczenie i ratownictwo będzie udzielane na takich samych zasadach, jakie obowiązują w danym państwie.

Przykład:

W Polsce ratownictwo jest bezpłatne. W większości krajów UE jest to usługa pełnopłatna i pokrywana przez poszkodowanego, nawet jeśli posiada on EKUZ. Tylko ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty ratownictwa za granicą.

W skład ubezpieczenia turystycznego wchodzi wiele składowych, które zapewniają pełną ochronę podczas podróży zagranicznej. Należą do nich:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – rekomendowana suma ubezpieczenia to min. 30 tys. euro, ale jeśli tylko jest możliwość, warto wybrać polisę z wyższymi sumami KL,
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – wypłata odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu; przydatne gdy ubezpieczony uprawia sporty wysokiego ryzyka,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – jeśli dojdzie do uszkodzenia zdrowia lub mienia innej osoby z Twojej winy, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia czy zniszczonego sprzętu,
  • ubezpieczenie bagażu – przydatna składowa polisy podczas podróży samolotem, szczególnie z przesiadkami i na długich lotach, gdy ryzyko zaginięcia bagażu wzrasta,
  • transport medyczny – przejazd ambulansem oraz transport medyczny do Polski zostanie opłacony przez ubezpieczyciela,
  • transport zwłok – EKUZ nie pokrywa transportu zwłok do kraju; jest to koszt min. kilkunastu tysięcy euro.

Najtańsze ubezpieczenie do Holandii kosztuje 4 zł. Dobierz polisę do swoich indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia i aktywności podczas wyjazdu.

Podsumowanie

  1. Lotniska w Holandii obsługują loty regionalne, międzynarodowe, pasażerskie i towarowe, loty czarterowe i regularne.
  2. Niektóre lotniska w Holandii stanowią wyłącznie wojskową bazę lotniczą, bez obsługi pasażerskiej.
  3. Najważniejsze lotniska w Holandii to lotnisko Schiphol w Amsterdamie, Lotnisko Eindhoven i Rotterdam The Hague Airport (RTM).
  4. Linie lotnicze, jakie obsługują loty z Polski do Holandii to KLM, Wizz Air, Lot Polish Airlines, Ryanair i Transavia Airlines.
  5. W podróży do Holandii nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, które ochroni Twoje zdrowie i bagaż.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Ile jest lotnisk w Holandii?
Jakie jest największe lotnisko w Holandii?
W jakich miastach w Holandii są lotniska?
Agnieszka Banasiak
Agnieszka Banasiak
0 KOMENTARZY