Bułgaria to kraj, który najczęściej odwiedza się w wakacje i zimą, gdy spadnie tam śnieg. Z tego powodu niektóre lotniska w tym państwie są wykorzystywane sezonowo, a przez pozostałą część roku obsługują podstawowe, popularne połączenia. Sprawdź, jakie funkcje pełnią największe porty lotnicze w Bułgarii.
Ile jest lotnisk w Bułgarii?
Obecnie w Bułgarii działa pięć międzynarodowych lotnisk, choć jedno z nich nie jest już wykorzystywane do obsługi standardowych lotów pasażerskich. Są one zlokalizowane w różnych częściach kraju, co pozwala na łatwy dojazd do wszystkich popularnych kurortów – zarówno tych nadmorskich, jak i górskich.
W Bułgarii funkcjonuje również kilka dodatkowych, mniejszych portów lotniczych. Obsługują one jednak wyłącznie loty krajowe. Obiekty te leżą blisko takich miejscowości, jak Stara Zagora, Primorsko czy Bałczik.
Czym cechują się lotniska w Bułgarii?
Lotniska w Bułgarii to średniej wielkości obiekty. Port lotniczy w stolicy tego kraju obsługuje tylko dwa razy mniej pasażerów niż największy obiekt tego typu w Polsce. Z Bułgarii można dotrzeć bezpośrednio głównie do dużych europejskich miast – np. Wiednia, Londynu czy Amsterdamu. W przypadku dalszych kierunków zwykle niezbędne są przesiadki.
Każde z bułgarskich lotnisk pełni nieco inną funkcję. Większość takich ośrodków obsługuje przede wszystkim połączenia, które cieszą się popularnością wśród miłośników narciarstwa i plażowania z całej Europy. Lądują tam samoloty czarterowe, a także te należące do tanich linii lotniczych. Niektóre porty mają stałą siatkę lotów międzynarodowych, które są dostępne również poza sezonem.
Najważniejsze porty lotnicze w Bułgarii i ich charakterystyka:
- Sofia – to obiekt wybierany zarówno przez miłośników plażowania, jak i jazdy na nartach. Z portu lotniczego można dostać się nie tylko do nadmorskich kurortów, lecz także ośrodków sportów zimowych – np. Witosza, Bansko i Borowec;
- Burgas – to lotnisko popularne wśród biur podróży. Znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego, co pozwala na jeszcze szybszy dojazd do największych kurortów;
- Warna – to port lotniczy, który również jest wykorzystywany głównie w sezonie letnim. Można dostać się z niego do najważniejszych ośrodków wypoczynkowych w kraju.
Wszystkie lotniska w Bułgarii są wyposażone w podstawowe sklepy i punkty usługowe. W przypadku portu w Sofii można skorzystać z rozbudowanej strefy bezcłowej. W Burgas czy Warnie budynki portów lotniczych są zdecydowanie mniejsze, ale również zapewniają komfort oczekiwania na lot.
Lista lotnisk w Bułgarii
W Bułgarii znajduje się kilka lotnisk obsługujących ruch pasażerski. Każde z nich pełni nieco inną funkcję. Porty te oferują przede wszystkim połączenia wewnątrzeuropejskie, ale odlatują stamtąd również samoloty do Kataru, Izraelu czy Emiratów Arabskich. Największą popularnością cieszą się tam loty do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Do Bułgarii można dostać się bezpośrednio z Katowic, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Lublina czy Gdańska.
Port lotniczy Sofia
To lotnisko, które obsługuje około 7 milionów pasażerów rocznie. Jest głównym węzłem w Bułgarii, wykorzystywanym przede wszystkim przez linię Bulgaria Air, Wizz Air i Ryanair. Leży bardzo blisko stolicy – zaledwie 10 km od niej. Bezpośrednio na lotnisko można dostać się metrem lub autobusem z centrum Sofii.
Lotnisko w Burgas
To port, który co roku obsługuje około 3 milionów pasażerów. Znajduje się blisko najpopularniejszych kurortów, dlatego to właśnie tam najczęściej lądują czartery biur podróży. Z lotniska można szybko dostać się do takich miejscowości jak Pomorie, Nesebyr, Słoneczny Brzeg, Sozopol czy Primorsko.
W sezonie letnim Burgas obsługuje połączenia do Zurychu, Berlina, Monachium, Kopenhagi, Sztokholmu, Pragi, Bratysławy, Frankfurtu, Londynu czy Amsterdamu. Można tam dolecieć także bezpośrednio z Polski.
Lotnisko znajduje się około 10 km na północ od centrum Burgas. Można dostać się na nie autobusem miejskim z głównego dworca autobusowego. Co więcej, port lotniczy jest bardzo dobrze skomunikowany ze wszystkimi kurortami na wybrzeżu.
Port lotniczy Warna
Port lotniczy w Warnie jest bardzo podobny do tego znajdującego się w Burgas. Obsługuje niewiele mniej pasażerów i oferuje przede wszystkim połączenia wakacyjne. To najbliższe lotnisko dla takich miejscowości wypoczynkowych jak Złote Piaski, Sweti Konstantin i Sweta Elena, Albena czy Bałczik.
Port obsługuje loty do takich europejskich miast jak Bruksela, Brema, Düsseldorf, Praga, Oslo, Helsinki czy Belgrad. Oferuje również połączenia wewnątrzkrajowe z Sofią i Burgas.
Obiekt znajduje się 10 km na zachód od Warny. Można dostać się tam zarówno z tego miasta, jak i Złotych Piasków, korzystając z publicznej komunikacji.
Port lotniczy Płowdiw
To niewielkie lotnisko obsługujące około 100 tysięcy pasażerów rocznie. Leży 6 km na południowy wschód od centrum miasta. Jest wykorzystywane przede wszystkim przez biura podróży, które transportują swoich klientów do ośrodków narciarskich w miejscowościach Bansko, Pamporovo i Borowec. Port lotniczy obsługuje najwięcej połączeń w sezonie zimowym, a przez pozostałą część roku można dolecieć stamtąd do Londynu.
Z lotniska nie da się dostać do kurortów narciarskich tanią komunikacją publiczną. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z taksówki bądź usług zewnętrznej firmy współpracującej z biurem podróży lub hotelem.
Lotnisko Gorna Oryahovitsa
W Bułgarii znajduje się też lotnisko Gorna Oryahovitsa. To jeden z najstarszych obiektów tego typu w całym kraju. Obecnie nie obsługuje on standardowych połączeń pasażerskich, ale wciąż jest czynny. Lądują tam jedynie samoloty prywatne.
Ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii
Niezależnie od tego, czy odwiedzasz nadmorskie kurorty, czy ośrodki narciarskie, przed wyjazdem do Bułgarii warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne. Może ono pokrywać nie tylko koszty leczenia, ale także te związane ze zgubieniem czy kradzieżą bagażu, uszkodzeniami walizki czy nawet szkodami wyrządzonymi innym osobom. Aby cieszyć się takim zakresem ochrony, trzeba zadbać o wybór odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. Pamiętaj też, że niektóre aktywności są wyłączone ze standardowych polis. W przypadku sportów zimowych czy wodnych konieczne może więc okazać się wykupienie ubezpieczenia o szerszym zakresie.