Lotnisko Londyn Heathrow

Dominika Ryszka
Dominika RyszkaZaktualizowano: 2024-12-09

Lotnisko Londyn Heathrow każdego dnia obsługuje setki tysięcy pasażerów z całego świata – robi wrażenie, prawda? Ale to nie wszystko! Port oferuje całą masę usług i udogodnień dla pasażerów, liczne restauracje, komfortowe poczekalnie i dobrze zorganizowany transport między terminalami.

Lotnisko Londyn Heathrow każdego dnia obsługuje setki tysięcy pasażerów z całego świata – robi wrażenie, prawda? Ale to nie wszystko! Port oferuje całą masę usług i udogodnień dla pasażerów, liczne restauracje, komfortowe poczekalnie i dobrze zorganizowany transport między terminalami.

W poniższym artykule podpowiadamy, jak dostać się na lotnisko Heathrow, z jakich udogodnień można skorzystać, a także jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie na podróż samolotem. Innymi słowy – wszystkie najważniejsze informacje w formie mini przewodnika.

Port lotniczy Londyn Heathrow – co musisz wiedzieć? Najważniejsze informacje

Heathrow jest jednym z największych lotnisk w Europie i jest położone jedynie 23 kilometrów na zachód od centrum Londynu. Dzięki temu bez problemu można się do niego dostać chociażby superszybką koleją Heathrow Express czy nawet londyńskim metrem.

Co więcej – Heathrow każdego dnia obsługuje setki tysięcy podróżujących i jest trzecim na świecie lotniskiem pod względem ilości obsługiwanych pasażerów. Depcze mu po piętach jedynie Chicago-O’Hare oraz Atlanta-Hartsfield-Jackson.

Skoro już jesteśmy w temacie imponujących liczb, to warto wspomnieć, że oferta lotniska składa się z ponad 180 połączeń międzynarodowych do aż 90 krajów na całym świecie. Lotnisko Heathrow posiada 2 pasy startowe oraz 4 terminale lotnicze w krótkich odstępach od siebie. Można się do nich dostać między innymi przejściem podziemnym, bezpłatnymi autobusami czy kolejką lotniskową.

Głównymi przewoźnikami Londyn Heathrow są między innymi: British Airways, Emirates, Aer Lingus, American Airlines czy Lufthansa.

Historia lotniska Heathrow

Historia lotniska sięga 1929 roku. Wówczas bowiem obiekt zaczęto wykorzystywać jako normalny port lotniczy. Aczkolwiek już w 1915 roku w miejscu obecnego Heathrow przeprowadzane były operacje lotnicze, głównie polegające na testowaniu samolotów przez firmę Fairey Aviations.

W latach 30. lotnisko obsługiwało wyłącznie loty krajowe. Po wybuchu II wojny światowej obiekt przejęły Royal Air Force i aż do końca wojny stanowił bazę brytyjskiego lotnictwa wojskowego. W 1944 roku doszło do zmian, przekształcono lotnisko w obiekt cywilny i zaplanowano rozbudowę. Już rok później obiekt mógł pochwalić się dodatkowymi pasami startowymi. W 1946 rozpoczęto ostrożne operacje lotnicze, zaś oficjalne otwarcie lotniska nastąpiło dokładnie 25 marca 1946 roku.

Pierwszy milion obsłużonych pasażerów w ciągu roku padł w 1953 roku. Wraz ze wzrostem liczby podróżujących już w 1955 roku otworzono pierwszy terminal z prawdziwego zdarzenia, rok później drugi, natomiast trzeci w 1961 roku wraz z ponowną rozbudową lotniska. W latach 70. i 80. rozwój transportu lotniczego przyczynił się do kolosalnego wzrostu liczby operacji lotniczych do 30 milionów pasażerów rocznie.

Lotnisko stale się rozwija, a jego historia jak widać jest niezwykle ciekawa. A skąd właściwie wzięła się nazwa Heathrow? Nazwa pochodzi od wioski Heath Row, na której zbudowano lotnisko, aczkolwiek w trakcie swojego istnienia nosiło również nazwy Harmondsworth Aerodrome (1930r.) oraz London Airport (1946r.).

Lotnisko Heathrow – udogodnienia dla podróżujących

W porcie Londyn Heathrow działają liczne placówki handlowe (np. drogerie, butiki), kawiarnie oraz bary, a także banki, kantory czy bankomaty. Port posiada również strefę bezcłową, a także sklepy, w których można kupić perfumy, alkohol, kosmetyki i wiele innych produktów.

Na terenie obiektu można znaleźć kilka punktów informacyjnych i hotele dla pasażerów. W pobliżu terminali znajdują się miejsca zabaw dla rodzin podróżujących z dziećmi w różnym wieku, które mogą źle znosić długie oczekiwanie na lot. Place zabaw z pewnością ucieszą wszystkich najmłodszych, tak jak i strefy „family lounge” z różnymi, ciekawymi atrakcjami, a także wydzielonymi, dyskretnymi obszarami dla matek karmiących piersią.

Kolejnym udogodnieniem jest darmowy Internet, dostępny na terenie całego portu, a także za dodatkową opłatą kompleksowe usługi VIP. Lotnisko jest wyposażone w szereg udogodnień dla osób o ograniczonej mobilności, aby ułatwić poruszanie się po terminalach – asysta personelu, windy czy rampy. Co może zaskoczyć – na terenie lotniska znajdują się również świątynie, w których każdego dnia odbywają się msze i nabożeństwa różnych wyznań: anglikańskiego, katolickiego, judaistycznego, islamskiego oraz buddyzmu.

Co ciekawe w Terminalu 5 można skorzystać z wielu udogodnień dla rodzin, w tym stref odprawy dla rodziców z dziećmi – można otrzymać pakiety aktywności Skyflyer zapewniające rozrywkę na pokładach samolotów.

Jak dostać się na lotnisko w Heathrow?

Lotnisko Heathrow ma świetne położenie, a co za tym idzie – dojazd również jest dość dobry.  Na lotnisko można się dostać na przykład autobusem kursującym całą dobę, za co zapłacimy około 7 funtów lub koleją. Połączenie kolejowe pomiędzy centrum, a lotniskiem Londyn Heathrow jest obsługiwana przez Heathrow Express. Kolej odjeżdża regularnie co 15 minut ze stacji Paddington Station. Czas podróży wynosi około 15 minut, a za bilet zapłacimy około 15 funtów.

Lnia metra District Line kursuje od 5:00 rano do godziny 00:00. Za bilet trzeba zapłacić około 6 funtów. I na koniec taksówka – najwygodniejsza, ale i najdroższa opcja dojazdu na lotnisko. Koszt dojazdu taksówką może nas kosztować nawet 100 funtów. Chociaż można też znaleźć tańsze kursy.

 Jak dostać się na lotnisko Londyn Heathrow w skrócie:

  • autobus: kursuje całą dobę, cena ok. 7 funtów za kurs,
  • kolej: kursuje co 15 minut, cena ok. 15 funtów za kurs – najszybsza opcja,
  • metro: kursuje od 5:00 do 00:00, cena ok. 6 funtów za kurs – najtańsza opcja,
  • taksówka: najwygodniejsza i najdroższa opcja transportu – za kurs trzeba zapłacić nawet 100 funtów.

Uwaga! Podane ceny mają charakter orientacyjny.

Dokąd polecisz z Londyn Heathrow? Połączenia i linie lotnicze

Z Heathrow można polecieć do setek miejsc na całym świecie obsługiwanych przez liczne linie lotnicze. Lotnisko oferuje połączenia do najpopularniejszych miast na całym świecie, takich jak Waszyngton, Nowy Jork, Los Angeles, Tokio, Sydney, Dubaj, Hongkong, Singapur, Kair czy Las Vegas.

Heathrow obsługuje  loty do europejskich stolic, takich jak między innymi Paryż, Rzym, Madryt, Budapeszt, Lizbona, Berlin czy  Warszawa. Nic tylko wsiadać w samolot i lecieć dokąd dusza dusza zapragnie.

Główne linie lotnicze, działające na Heathrow to przede wszystkim British Airways, ale i przykładowo:

  • Virgin Artlantic – głównie loty do Stanów Zjednoczonych oraz Azji,
  • Emirates – głównie loty przez  Bliski Wschód do Azji i Australii,
  • Qatar Airways – tak jak i Emirates, obsługuje loty głównie do Azji i Australii przez Bliski Wschód,
  • Lufthansa – głównie połączenia europejskie i międzykontynentalne z przesiadkami,
  • Turkish Airlines – szeroki zakres międzynarodowy.

Port lotniczy Londyn Heathrow – jak się tam poruszać?

Na lotnisku Londyn Heathrow poruszanie się między terminalami jest dobrze zorganizowane. Całość składa się z czterech terminali obsługi pasażerskiej wyposażone w udogodnienia takie, jak ruchome schody, ruchome chodniki czy windy, a są to:

  • Terminal 2 – najnowszy terminal na lotnisku Londyn Heathrow. Terminal jest używany przez linie zrzeszone w Star Alliance,
  • Terminal 3 – z tego terminalu najwięcej odprawianych samolotów należy do Oneworld,
  • Terminal 4 – odprawia linie lotnicze należące do SkyTeam, a także wiele linii niezrzeszonych,
  • Terminal 5 – główny hub najpopularniejszych linii na lotnisku Heathrow, czyli British Airways, a także linie Iberia.

Jak już wspominaliśmy, poruszanie się pomiędzy terminalami jest dobrze zorganizowane. Na przykład, przylatując do T2 musimy przejść do budynku terminala podziemnym tunelem wyposażonym w ruchome chodniki. Natomiast z bramek T3 udajemy się do strefy przylotów na poziomie 0. Następnie po wejściu do rzeczonej strefy możemy udać się po odbiór bagażu i wyjść z prawej strony terminala do hali przylotów, kierując się na dworzec autobusowy.

Podobnie jest z Terminalem 4 – idziemy do strefy przylotów po odbiór bagażu. Kolejno udajemy się na postój taksówek i albo wybieramy tę formę transportu, albo autobus.  A co z Terminalem 5? Spośród wszystkich jest najmniej intuicyjny, posiada bowiem dwie satelity, pomiędzy którymi należy poruszać się kolejką. W razie usterki można również przejść pieszo podziemnym tunelem na poziomie -4. Pirsy z bramkami znajdują się zarówno w budynku – bramki A, jak i satelitach – bramki B oraz bramki C.

Heathrow oferuje bezpłatne autobusy transferowe kursujące co kilka minut, świetny dostęp do stacji metra i taksówek, możliwość wypożyczenia samochodu po przyjeździe, a także wiele czytelnych oznaczeń, ułatwiających dotarcie do celu, szczególnie przydatnych przy lotach z przesiadkami.

Ponadto, w razie problemu, personel lotniska zapewni pomoc i udzieli niezbędnych informacji – zawsze lepiej zapytać niż błądzić. Przy każdym terminalu na Londyn Heathrow znajdują się hotele zapewniające komfortowy wypoczynek przed odlotem.

Szczegółowe informacje na temat odpraw poszczególnych linii można znaleźć na stronie lotniska.

Co robić na lotnisku w Heathrow?

Siedzimy w poczekalni, do odlotu zostało kilka godzin, jak zatem zająć sobie czas na Londyn Heathrow, aby umilić sobie oczekiwanie? Lotnisko oferuje masę udogodnień dla pasażerów, takich jak przykładowo sklepy bezcłowe z rozmaitymi produktami. W sklepach dostępny jest szeroki asortyment – od jedzenia, poprzez alkohole, biżuterię, ubrania na pamiątkach kończąc.

Można odwiedzić sklepy wiodących marek lub odwiedzić restauracje i kawiarnie, w których można zjeść coś dobrego oraz napić się prawdziwej, brytyjskiej herbaty. Lotnisko posiada również ciekawe punkty widokowe. Stamtąd można obserwować przyloty i odloty samolotów. Artystyczne dusze z kolei z pewnością zainteresują się instalacjami artystycznymi i różnymi dziełami, które można zobaczyć w Terminalu 5.

W oczekiwaniu na lot można również przeglądać Internet dzięki całodobowemu, darmowemu Wi-Fi na terenie lotniska. Warto podładować urządzenia w stacjach zasilania. Te są kompatybilne z kablami USB, a także europejskimi wtyczkami. Heathrow wychodzi też naprzeciw najmłodszym pasażerom. W strefach dla rodzin dzieci mogą pobawić się na placach zabaw dla różnych grup wiekowych lub skorzystać ze strefy gier i rozmaitych aktywności. Rodzice w tym czasie natomiast mogą wygodnie siedzieć w fotelach i doglądać pociech.

Jak wybrać ubezpieczenie na podróż samolotem?

Planując podróż zagraniczną już na wstępie warto rozważyć zakup dobrej polisy turystycznej. Wszystko po to, by zadbać o swój komfort oraz bezpieczeństwo podczas urlopu. Oczywiście, można polegać na karcie EKUZ, jednak wyłącznie na terenie Unii Europejskiej. Karta EKUZ w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną, co może wiązać się z nieplanowanymi kosztami oraz nie zawiera żadnych istotnych dodatków, takich jak chociażby ubezpieczenie bagażu.

Jak w kilku krokach zapewnić sobie kompleksową ochronę?

  • Koszty leczenia – KL to zdecydowanie najważniejszy aspekt każdego ubezpieczenia turystycznego. Pomoc medyczna poza granicami Polski może boleśnie uderzyć po kieszeni. Dlatego aby uniknąć rachunków na horrendalne sumy, warto zadbać o odpowiednią sumę kosztów leczenia . Na podróż zagraniczną na terenie Europy zaleca się ubezpieczenie na kwotę minimum 30 000 euro.
  • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa koszty leczenia i wypłaty odszkodowania wówczas, gdy ubezpieczony będzie sprawcą wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub mieniu osoby trzeciej.
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to ważny dodatek do polisy. Będzie pomocny wówczas, gdy doznamy szkody, uszczerbku na zdrowiu lub wymagane będzie poddanie się rehabilitacji.
  • Assistance – to nic innego, jak całodobowe wsparcie w razie nagłego wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia.

Teraz kilka istotnych aspektów, związanych stricte z podróżą samolotem do kraju docelowego.

  • Ubezpieczenie bagażu – ten dodatek obejmuje ochroną bagaż przed zgubieniem, kradzieżą lub uszkodzeniem podczas podróży. W razie wystąpienia wspomnianych problemów, ubezpieczyciel wypłaci stosowną rekompensatę. Uwaga! zalecamy zapoznać się z listą wyłączeń, dostępnych w OWU wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Ubezpieczenie opóźnienia bagażu – bagaż można ubezpieczyć także od opóźnienia jego dostarczenia na lotnisko docelowe przez linie lotnicze, co to oznacza? Towarzystwo ubezpieczeniowe zrefunduje koszty poniesione na zakup niezbędnych rzeczy osobistych w trakcie wydłużonego oczekiwania na bagaż. Opóźnienie musi przekroczyć przewidzianą w umowie liczbę godzin.
  • Ubezpieczenie biletu lotniczego – rodzaj ochrony, zapewniający zwrot kosztów przelotu, jeśli anulacja nastąpi z przyczyn losowych, niezależnych od ubezpieczonego.
  • Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – podobnie, jak ubezpieczenie biletu lotniczego chroni przed stratami finansowymi, wynikającymi z konieczności odwołania podróży z przyczyn czysto losowych (np. choroba, nagły wypadek). Ubezpieczyciel może wówczas zwrócić koszty biletu lotniczego, zakwaterowania oraz rezerwacji.

Wiemy już, co powinno zawierać kompleksowe ubezpieczenie turystyczne, a co z zakupem? Nic prostszego! Z kalkulatorem ubezpieczeń turystycznych można zapewnić sobie ochronę w mgnieniu oka. To proste narzędzie bowiem pozwala porównać ceny kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych w kilka chwil. Tyle samo potrzebujemy na zakup wybranej polisy.

Po opłaceniu, komplet niezbędnych dokumentów zostanie wysłany na podany wcześniej adres e-mail. Szybko, łatwo, bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

  1. Londyn Heathrow to największe lotnisko w Europie i jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie.
  2. Lotnisko posiada wiele udogodnień dla pasażerów, między innymi darmowe Wi-Fi, sklepy wolnocłowe, kantor, hotele, restauracje i kawiarnie, a także specjalnie wyznaczone strefy zabaw dla rodzin z dziećmi.
  3. Na lotnisko Londyn Heathrow można się dostać całodobowym autobusem, koleją odjeżdżającą co 15 minut, metrem oraz taksówką.
  4. Z Heathrow można polecieć do setek miejsc na całym świecie, obsługiwanych przez liczne linie lotnicze.
  5. Aby zapewnić sobie komfortową i przede wszystkim bezpieczną podróż, warto rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego z odpowiednimi dodatkami, takimi jak – ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie rezygnacji podróży.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Heathrow to duże lotnisko?
Na który terminal przylatuje lot na Heathrow?
Co to za lotnisko LHR?
Jak dostać się z Heathrow do Londynu?
Dominika Ryszka
Dominika Ryszka
Lubi pisać i bawić się w programach graficznych - jest samoukiem. Interesuje się nowinkami technologicznymi, historią, a w wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy science-fiction, anime oraz czytać mangi i komiksy.
0 KOMENTARZY