Wi-Fi w samolocie – historia
Wi-Fi w samolocie wprowadzono już w 2003 roku. Zrobiła to linia lotnicza Lufthansa, na rejsach długodystansowych. Z roku na rok coraz większa liczba przewoźników zaczęła decydować się na takie rozwiązanie. Obecnie internet jest dostępny na pokładach samolotów prawie wszystkich największych linii, poza tymi budżetowymi.
Jakie linie lotnicze oferują internet na pokładzie?
Skoro wiesz już, czy w samolotach jest Wi-Fi, warto sprawdzić najpopularniejsze linie lotnicze oferujące takie rozwiązanie. Obecnie z internetu podczas lotu można korzystać u takich przewoźników jak np.:
- Air Berlin,
- KLM,
- Lufthansa,
- Austrian Airlines,
- British Airways,
- Delta Airlines,
- Turkish Airlines
- EasyJet,
- Air Canada,
- LOT Polish Airlines,
- Aeroflot,
- Iberia,
- Emirates,
- Quatar Airways.
Niektóre linie udostępniają internet jedynie na dłuższych trasach, a inne – na wszystkich. Prędkość i cena połączenia również zależą od przewoźnika. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych tych firm.
Ciekawostka: w klasie biznes dostęp do Wi-Fi pokładowego często jest darmowy. Zdarza się jednak, że pasażerów obowiązuje limit zużycia danych.
Jak działa internet w samolocie?
Internet w samolocie może działać na dwa różne sposoby:
- sygnał jest przekazywany z satelity do anteny znajdującej się na kadłubie maszyny,
- sygnał jest odbierany z nadajników naziemnych (tylko wtedy, gdy trasa odbywa się w całości nad lądem).
Trzeba pamiętać, że prędkość internetu w samolocie może się wahać. Sieć jest bowiem regularnie przełączana między kolejnymi mijanymi odbiornikami. Jakość połączenia zwykle nie będzie więc tak dobra jak na ziemi. Wpływają na to również aktualne warunki pogodowe.
Internet na pokładzie jest dostępny dzięki wykorzystaniu jednej z trzech technologii:
- ATG – to połączenie z wieżami komórkowymi do przesyłania danych. Może być ono jednak niestabilne i wolne, szczególnie w sytuacji, gdy samolot znajduje się nad niezaludnionymi obszarami lub zbiornikami wodnymi;
- Ku-band – to system, który wykorzystuje satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać szybsze i stabilniejsze połączenie niż ATG. Trzeba jednak pamiętać, że technologia ta jest droższa;
- Ka-band – system ten wykorzystuje satelity znajdujące się na wysokiej orbicie. Jest to najszybsza dostępna opcja, ale wiąże się z wysokimi kosztami.
To, z jakiej technologii korzysta dana linia lotnicza, zależy głównie od jej budżetu oraz rodzaju trasy. Nie wszyscy przewoźnicy decydują się na inwestycję w drogie systemy łączności satelitarnej. Wówczas stawiają wyłącznie na maszty naziemne, które nie są dostępne w każdym miejscu.
Wi-Fi w samolocie za dodatkową opłatą
W większości linii lotniczych, zwłaszcza w klasie ekonomicznej, Wi-Fi jest dodatkowo płatne. Często są to duże sumy – wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych za godzinę. Istnieją jednak przewoźnicy, którzy oferują tańsze pakiety na cały przelot. W przypadku lotów długodystansowych takie rozwiązanie może mieć sens, zwłaszcza gdy pozostajesz w maszynie przez kilkanaście godzin. To ważne głównie dla osób podróżujących w celach biznesowych, które dzięki Wi-Fi na pokładzie mogą mieć stały kontakt z firmą.
Trzeba pamiętać, że niektóre linie naliczają ostateczny koszt za ilość zużytych danych. W samolocie nie warto więc oglądać filmów online. Lepiej pobrać je wcześniej, a z wykupionego internetu korzystać głównie do wysyłania i odbierania wiadomości.
Warunki i ceny używania pokładowego Wi-Fi w wybranych liniach lotniczych:
- Delta Airlines – pasażerowie, którzy są członkami programu lojalnościowego SkyMiles, mogą bezpłatnie korzystać z internetu na trasach wewnątrz USA i niektórych lotach międzynarodowych. Jeśli nie należysz do SkyMiles, za Wi-Fi zapłacisz 10 dolarów;
- KLM – internet jest dostępny na większości tras. Bezpłatny pakiet w Europie pozwala na wysyłanie wiadomości, ale uniemożliwia odbieranie filmów, zdjęć i plików dźwiękowych. Aby zwiększyć możliwości, należy wykupić opcję Surf za 8 euro lub Stream za 12 euro na całą podróż.
Na trasach poza Europę również można wysyłać bezpłatne wiadomości. Pakiet Surf kosztuje jednak 8 godzin za godzinę, a Stream – 30 euro na cały lot; - Emirates – członkowie programu Emirates Skywards mogą korzystać z internetu za darmo. W innym przypadku można skorzystać z jednej z trzech taryf – pierwszej do 6 dolarów (komunikatory), drugiej do 20 dolarów (standardowe Wi-Fi na cały lot) lub trzeciej za 10 dolarów (30 minut bez limitu danych). Ostatnia opcja jest dostępna tylko na niektórych trasach;
- LOT – linia zapewnia internet tylko w niektórych samolotach typu Dreamliner. Warunki korzystania z sieci są ustalane indywidualnie dla danego połączenia;
- Norwegian – przewoźnik oferuje darmowe Wi-Fi, ale tylko nad niektórymi państwami. Internet jest niedostępny w samolotach Boeing 737 MAX 8;
- Quatar Airways – sieć jest dostępna jedynie w maszynach B777, A350-900, A350-1000 i B787-9. Pasażerom, którzy należą do Privilege Club, przysługuje darmowy dostęp do sieci przez godzinę. W innym przypadku trzeba zapłacić – cena różni się w zależności od trasy.
Zdarza się, że koszt Wi-Fi w samolocie będzie niższy, jeśli wykupisz taką usługę jeszcze na ziemi, przed wylotem.
Ograniczenia związane z korzystaniem z Wi-Fi w samolocie
Wiele linii lotniczych ogranicza dostęp do niektórych stron internetowych lub usług streamingowych. Istnieją też pakiety, które pozwalają na korzystanie wyłącznie z komunikatorów (często bez możliwości wysyłania i odbierania zdjęć czy filmów).
Powszechny jest też limit danych. Po jego przekroczeniu prędkość sieci zmniejsza się lub całkowicie zanika. Zazwyczaj można go zwiększyć za dodatkową opłatą.
Czy opłaca się wykupić Wi-Fi w samolocie?
Skoro wiesz już, ile kosztuje Wi-Fi w samolocie, warto zastanowić się nad tym, czy taka usługa się opłaca. Wszystko zależy głównie od tego, w jakim celu zamierzasz korzystać z internetu. Jeśli lot trwa kilka godzin, a Ty chcesz jedynie odpisywać na wiadomości czy scrollować media społecznościowe, często będzie to zbędny wydatek. Znacznie lepszym wyborem jest ściągnięcie filmów, seriali, książek czy podcastów wcześniej i odtwarzanie ich offline, by podróż mijała szybciej.
Inaczej jest w przypadku podróży służbowych lub osób, które mogą wykonywać swoją pracę zdalnie – również z pokładu samolotu. Wówczas połączenie z siecią pozwala na łatwy kontakt z kontrahentami, przełożonymi i klientami. Jest to wygodne rozwiązanie, często warte swojej ceny. Pozwala maksymalnie wykorzystać czas lotu i nie odkładać obowiązków na później.
Podobnie jest również w sytuacji, gdy czekasz na pilną wiadomość lub musisz być z kimś w stałym kontakcie. Wówczas wykupienie internetu w samolocie także będzie opłacalne. Sprawi, że unikniesz stresującej podróży bez dostępu do sieci i informacji z zewnątrz.
Czy w samolotach działa internet od Starlink?
Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny obsługiwany przez firmę SpaceX. Jego celem jest zapewnienie dostępu do internetu na całym świecie, również w miejscach, w których nie ma standardowych masztów. Sieć jest wysyłana bezpośrednio z satelity, co stanowi doskonałe rozwiązanie m.in. dla linii lotniczych. To opcja wygodna zwłaszcza w przypadku tras, które odbywają się nad terenami niezaludnionymi oraz zbiornikami wodnymi.
Niektórzy przewoźnicy podpisali już umowy ze SpaceX, dzięki czemu ich pasażerowie mogą korzystać z szybszego i stabilniejszego internetu pokładowego niż dotychczas. Takie rozwiązanie jest obecnie dostępne m.in. w niektórych samolotach Quatar Airways, Air New Zealand i Hawaiian Airlines. Umowę podpisała również europejska linia, czyli Air Baltic.