Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to specjalny rodzaj umowy, która zabezpiecza przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi z anulowania wyjazdu z przyczyn losowych. W razie konieczności odwołania lub przerwania podróży można liczyć na zwrot znacznej części wydanej kwoty, co daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala skupić się na radości z przyszłego wyjazdu. Jeżeli planujesz zakup np. biletu lotniczego, szczególnie z dużym wyprzedzeniem, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – co to takiego?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to polisa, która chroni przed finansowymi stratami w przypadku konieczności anulowania podróży lub jej przerwania z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży. Dzięki takiemu ubezpieczeniu można odzyskać pieniądze wydane na zakup np. biletów lotniczych, rezerwacje hotelowe czy wynajęcie samochodu.
Taka polisa jest szczególnie przydatna dla osób planujących wyjazdy z dużym wyprzedzeniem i kupujących wycieczki first minute. Nie jesteśmy wtedy w stanie przewidzieć, czy nie przydarzy się przed rozpoczęciem podróży jakieś zdarzenie, które uniemożliwi nam jej realizację.
Ważne! Warto pamiętać, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji należy zakupić odpowiednio wcześnie, najlepiej w momencie zawarcia umowy w biurze podróży lub zaraz po zakupie biletu lotniczego.
Czym jest rezygnacja z podróży?
Ogólne Warunki Ubezpieczenia precyzują szeroki zakres powodów, z których można zrezygnować z podróży, a ubezpieczyciel pokryje wtedy koszty, jakie ponieśliśmy w związku z organizacją wyjazdu. Dotyczy to także sytuacji, gdy już podczas trwania wyjazdu wystąpią okoliczności, które uniemożliwią jego kontynuowanie.
Sytuacje takie muszą jednak dotyczyć okoliczności nagłych, których ubezpieczony nie mógł przewidzieć, ani im zapobiec. Wypłata środków z ubezpieczenia kosztów rezygnacji jest uzależniona także od dostarczenia odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi przyczynę rezygnacji. Może to być na przykład zaświadczenie od lekarza lub potwierdzenie zgłoszenia utraty dokumentów na policji.
Ważne! Jeśli podróż nie dojdzie do skutku, ponieważ się rozmyślimy lub z powodu naszych obaw przed wyjazdem albo znajdziemy lepszą ofertę, to nie stanowi to podstaw do zwrotu kosztów w ramach takiego ubezpieczenia.
Kiedy można odwołać wycieczkę lub lot?
Rezygnacja z wycieczki lub lotu może być uzasadniona różnymi sytuacjami. Każda firma ubezpieczeniowa dokładnie je precyzuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej spotykanymi zapisami są:
- nagłe zachorowanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży,
- zaostrzenie choroby przewlekłej, ale aby skorzystać z tej ochrony, konieczne jest rozszerzenie polisy o następstwa chorób przewlekłych, obejmuje ono także osoby bliskie ubezpieczonemu, które wymagają opieki,
- nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego, osoby bliskiej lub współuczestnika podróży, który nie rokuje wyzdrowienia do daty planowanego wyjazdu lub który wystąpił w trakcie podróży,
- sytuacje powstałe w wyniku zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, np. włamanie, pożar, zalanie czy katastrofa budowlana wymagające obecności ubezpieczonego i które wystąpiły maksymalnie 14 dni przed planowanym wyjazdem,
- kradzież dokumentów ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, które były niezbędne podczas wyjazdu,
- wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę,
- wyznaczenie przez szkołę lub uczelnię wyższą daty egzaminu poprawkowego, który warunkuje kontynuację nauki, jeżeli data ta nie była znana w dniu zawarcia umowy podróży,
- zdarzenia losowe, które wymagają czynności administracyjnych z udziałem ubezpieczonego.
To tylko przykłady sytuacji, które pozwalają na uzyskanie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Warto pamiętać, że taka umowa ubezpieczenia może obejmować również przerwanie podróży w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń.
Dotyczy to sytuacji, gdy w trakcie trwania podróży dochodzi do nieprzewidzianych komplikacji, takich jak np. znaczne ograniczenie samodzielności ruchowej w wyniku wypadku, które powodują, że kontynuacja wyjazdu nie jest możliwa.
Ważne! W przypadku konieczności przerwania podróży ubezpieczenie rezygnacji pokrywa także koszty transportu powrotnego ubezpieczonego i współuczestnika podróży.
Ile kosztuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?
Koszt ubezpieczenia rezygnacji z podróży zazwyczaj wynosi kilka procent wartości np. wykupionej wycieczki lub zakupionego biletu lotniczego. Cena polisy może się różnić w zależności od wybranego wariantu ochrony, przedmiotu ubezpieczenia, jego ceny oraz wybranych rozszerzeń. Przykładowo ubezpieczenie biletu lotniczego o wartości 1 000 zł to koszt tylko ok. 40 zł.
Większość ubezpieczycieli oferuje możliwość wyliczenia składki online na swoich stronach internetowych lub można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby w jednym miejscu sprawdzić oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych.
Wady i zalety ubezpieczenia od kosztów rezygnacji
Wady
- Umowę ubezpieczenia można zawrzeć tylko w określonym czasie przed datą rozpoczęcia podróży
- Koszt polisy, to kilka procent wartości przedmiotu ubezpieczenia, czyli wycieczki lub ceny biletu lotniczego, co zwiększa całkowity koszt podróży
- Polisa może zawierać wyłączenia z ochrony ubezpieczeniem
Zalety
- Koszty rezygnacji pokrywane są nawet do 100%
- Długa lista przyczyn rezygnacji lub przerwania podróży
- Dotyczy zarówno podróży zagranicznej, jak i wyjazdów krajowych
- Obejmuje wyjazdy z biurem podróży, jak i te organizowane samodzielnie
- Wysokie sumy ubezpieczenia
- Brak udziału własnego
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji?
Ubezpieczeniem kosztów rezygnacji można objąć każdy rodzaj wyjazdu i ochrona może dotyczyć:
- imprezy organizowanej przez biuro podróży,
- zarezerwowanych noclegów,
- zakupionych biletów lotniczych, autokarowych, kolejowych lub na promy,
- udziału w wyjeździe szkoleniowym, kursie lub konferencji,
- wynajęcia samochodu,
- zakupu biletu na udział w imprezie np. mecz, koncert czy festiwal,
- umowy podpisanej na wynajem lub czarter jachtu,
- umowy uczestnictwa w rejsie.
Ważne! Jeżeli nasz lot jest z przesiadką, to można oczywiście ubezpieczyć oba bilety, ale na każdy z nich należy wykupić odrębne ubezpieczenie.
Kiedy można zakupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?
Wiemy już, że warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi sytuacjami już na etapie planowania urlopu. Chcąc zakupić ubezpieczenie, należy pamiętać, że taką polisę można wykupić tylko z odpowiednim wyprzedzeniem.
Towarzystwa mają swoje indywidualne zapisy odnośnie obowiązujących terminów, ale zazwyczaj ubezpieczenie można wykupić:
- jeżeli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni to w momencie zawarcia umowy podróży lub przez kolejne dni, ale nie później niż 7 dni przed planowaną datą wyjazdu,
- jeżeli do wyjazdu pozostało od 30 do 8 dni, to tylko w dniu zawarcia umowy podróży, czy zakupu biletu lotniczego i przez kolejne 3 dni,
- jeżeli do wyjazdu jest 1-7 dni to wyłącznie w dniu zawarcia umowy.
Kiedy ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie zadziała? Wyłączenia
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji może nie zadziałać w pewnych sytuacjach. Dokładny opis takich przypadków zawsze jest umieszczonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i mogą się one różnić w zależności od konkretnej polisy.
Przykładowe wyłączenia z ochrony ubezpieczeniem to:
- jeśli rezygnacja z podróży wynika z epidemii lub pandemii w miejscu, do którego się wybieramy,
- ubezpieczenie może nie działać w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi, powodzie czy huragany,
- jeśli podróż jest odwołana z powodu ataku terrorystycznego w docelowym miejscu podróży.