Ubezpieczenie biletu lotniczego to gwarancja zwrotu kosztów rezygnacji z podróży. Taka forma zabezpieczenia chroni w wielu sytuacjach, które uniemożliwiają realizację wycieczki. Sprawdź obostrzenia kosztów rezygnacji i ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego.
Kupujesz bilet lotniczy first minute? A może jesteś w trakcie szukania pracy i obawiasz się, że oferta wymarzonej posady przyjdzie tuż przed zbliżającą się podróżą zagraniczną? Bez obaw! W obu tych sytuacjach, a także kilku innych, możesz nabyć ubezpieczenie biletu lotniczego, które pozwoli Ci odzyskać poniesione koszty.
Ubezpieczenie biletu lotniczego – co to jest?
Ubezpieczenie biletu lotniczego jest dodatkowym zabezpieczeniem kosztów podróży, niewchodzącym w skład tradycyjnego ubezpieczenia turystycznego. Obowiązuje od momentu wykupienia do dnia rozpoczęcia podróży.
Dotyczy różnorodnych sytuacji, które zaistnieją póki nie dojdzie do rozpoczęcia podróży, a skutecznie uniemożliwią wyruszenie w podróż, np. nagłe zachorowanie, konieczność obowiązkowego stawienia się w sądzie czy natychmiastowa hospitalizacja.
Pamiętaj! Zwrot kosztów zostanie wypłacony w przypadku anulacji biletu lotniczego. Przerwanie podróży w trakcie nie wchodzi w zakres tego zabezpieczenia.
W przypadku rezygnacji z podróży i anulowania biletu lotniczego, ubezpieczyciel nie tylko zwróci koszt zakupu biletu, ale też inne poniesione nakłady finansowe związane z organizacją wycieczki. Koszty rezygnacji obejmą także:
- wycieczki z biurem podroży lub innym organizatorem wyjazdów,
- rezerwacje noclegów w hotelach,
- wejściówki na konferencje czy szkolenia,
- rezerwacje samochodów,
- bilety na koncerty, mecze oraz inne wydarzenia kulturalne czy sportowe,
- czartery jachtów,
- inne biletu (na pociąg, rejs statkiem czy autokar).
Kiedy należy kupić ubezpieczenie biletu lotniczego?
Zazwyczaj ubezpieczenie biletu lotniczego należy kupić najpóźniej kilka dni po zakupie biletów lotniczych, np. AXA Partners pozostawia na zakup ubezpieczenia w przypadku rezygnacji 14 dni od momentu finalizacji rezerwacji biletów.
Jeśli bilety lotnicze zostały zakupione w czasie krótszym niż 30 od daty rozpoczęcia podróży, ubezpieczenie należy wykupić w dniu zawarcia umowy z przewoźnikiem.
Kiedy linia lotnicza wypłaci odszkodowanie?
Zwrot kosztów za podróż w sytuacji, gdy nie dojdzie do realizacji lotu leży też po stronie przewoźnika. Jednak znacznie trudniej uzyskać odszkodowanie niż w przypadku ochrony, jaką daje towarzystwo ubezpieczeniowe.
Linie lotnicze zobowiązane są wypłacić odszkodowanie pasażerom lotu, który został opóźniony co najmniej o 3 godziny, a wina leży po stronie przewoźnika.
Wysokość odszkodowania za opóźniony lot:
Lot zaczyna się w UE i kończy w UE; do 1500 km – 250 euro
Lot zaczyna się w UE i kończy w UE; powyżej 1500 km – 400 euro
Lot zaczyna się w UE lub kończy w UE; od 1500 km do 3500 km – 400 euro
Lot zaczyna się i kończy poza UE; ponad 3500 km – 600 euro
Pamiętaj! Odszkodowanie dla podróżnych należy się tylko wtedy, gdy wina za opóźniony lot spoczywa na przewoźniku, np. awaria maszyny, spóźniona załoga. Jeśli przyczyną opóźnienia są sytuacje niezależne, jak niekorzystne warunki pogodowe, strajki czy pandemia, to przewoźnik nie wypłaci rekompensaty za bilet lotniczy.
Kiedy rezygnacja z podróży jest możliwa?
Posiadanie ubezpieczenia biletu lotniczego nie zapewnia zwrotu kosztów w każdej możliwej sytuacji, gdy podróżny nie zdecyduje się lecieć w podróż.
“Pani Anna kupiła bilety lotnicze na Sardynię dość dawno temu i ubezpieczyła je, gdyby jednak podroż nie doszła do skutku. W międzyczasie znalazła tanie bilety do innego kraju, w dodatku leciałaby z grupą przyjaciółek. Zdecydowała się anulować bilet na Sardynię, jednak bez wyraźnego powodu konieczności odwołania, który znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, nie mogła skutecznie dochodzić prawa do zwrotu kosztów podróży“.
Sytuacje, kiedy można anulować bilety lotnicze z gwarancją otrzymania odszkodowania:
- nagła choroba lub zaostrzenie się choroby przewlekłej ubezpieczonego lub towarzyszącego mu w podróży,
- gdy dojdzie do natychmiastowej hospitalizacji,
- następstwa chorób przewlekłych,
- zaostrzenie choroby przewlekłej,
- nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego (także współuczestnik podróży),
- zachorowanie bliskiej osoby lub nieszczęśliwy wypadek,
- śmierć bliskiej osoby,
- komplikacje związane z ciążą lub porodem ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, a także bliskiej osoby,
- zdarzenia losowe, które wymagają obecności w miejscu zamieszkania, np. powódź, włamanie do mieszkania, zalanie mieszkania, pożar, katastrofa budowlana, huragan, trzęsienie ziemi, grad, uderzenie pioruna itp.,
- kradzież dokumentów niezbędnych do podróży,
- wezwanie do sądu pokrywające się z rozpoczęciem podróży,
- wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego, warunkującego kontynuację nauki,
- wezwanie do wojska i konieczność obowiązkowego stawienia się przed komisją,
- problemy w pracy związane z nagłą sytuacją, które spowodują poniesienie szkody,
- rozpoczęcie nowej pracy pokrywające się z datą planowanego wyjazdu,
- w przypadku wypowiedzenia umowy,
- wyznaczenie terminu operacji, zabiegu lub pobytu w sanatorium,
- udział w zawodach międzynarodowych.
Sytuacje te doprowadzają do konieczności odwołania podróży nie z winy ubezpieczonego, ale z przyczyn losowych. Pamiętaj jednak, aby posiadać niezbędne potwierdzenia zaistniałego zdarzenia, np. kradzież dokumentów niezbędnych do realizacji podróży musi być zgłoszona na policję.
W jakich sytuacjach ubezpieczenie biletu lotniczego nie zadziała?
W umowie podróży znajdują się sytuacje, gdy zarówno linie lotnicze nie wypłacą odszkodowania za opóźniony/odwołany lot, jak i ubezpieczyciel nie pokryje zwrotu za anulację biletu lotniczego, mimo posiadania ubezpieczenia.
Do takich przyczyn losowych należą:
- epidemie,
- klęski żywiołowe,
- ataki terrorystyczne,
- podróże do krajów ogarniętych wojną,
- strajki, akcje protestacyjne, zamieszki.
Przed podpisaniem umowy i zakupem ubezpieczenia koniecznie przeczytaj, co znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zarówno, jeśli sam organizujesz podróż, jak i gdy lecisz z biura podróży. Planowanie podróży z wyprzedzeniem ułatwia organizacje niezbędnych zabezpieczeń w sytuacji konieczności odwołania wyjazdu. Niektórych rzeczy, jak kradzież dokumentów niezbędnych do podróży, nie da się wcześniej przewidzieć, ale da się zabezpieczyć podróż od strony finansowej.
Jak skorzystać z ubezpieczenia biletu lotniczego?
Jeśli zajdzie sytuacja opisana w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, kiedy ubezpieczony będzie musiał zrezygnować z podróży, musi to niezwłocznie zgłosić na infolinii ubezpieczyciela. Numery alarmowe zawierają umowy ubezpieczenia i tam znajdziesz całą procedurę postępowania w razie, gdy dojdzie do zdarzenia.
Konieczne jest posiadanie potwierdzenia anulacji biletu lotniczego, wystawione przez linie lotnicze, a także potwierdzenie powodu rezygnacji z podróży (zaświadczenie od lekarza, umowa o pracę, zgłoszenie kradzieży dokumentów).
“Posiadając wykupione ubezpieczenie biletu lotniczego, ubezpieczyciel zwróci poniesione na bilet i podróż środki, pod warunkiem że podwód rezygnacji będzie mieścił się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zapoznanie się z tym dokumentem jest więc zawsze konieczne, nie tylko w zakresie rezygnacji z podróży.” mówi specjalistka polisturystyczna.pl.
Uwaga! Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie różnorodne rodzaje zabezpieczeń w zakresie rezygnacji z podróży. Zazwyczaj wchodzą one w skład assistance lub kosztów rezygnacji z podróży i dotyczą odwołania całego wyjazdu lub przerwania go w trakcie.
Ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego?
Wysokość ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży zależna jest przede wszystkim od ceny biletów, jak i od oferty danego ubezpieczyciela. Zazwyczaj ten rodzaj zabezpieczenia wykupują podróżni nabywający drogie bilety z dużym wyprzedzeniem.
Przy biletach kosztujących 2500 zł koszt ubezpieczenia od kosztów rezygnacji wynosi ok. 70-80 zł w zależności od ubezpieczyciela. Wykupując korzystne cenowo bilety first minute, wydanie kilkudziesięciu złotych, które w razie sytuacji awaryjnej pozwolą odzyskać poniesione koszty, wydaje się bardzo opłacalnym rozwiązaniem.
Ubezpieczenie biletu lotniczego to doskonałe zabezpieczenie na wypadek nagłych zmian w planach podróży, takich jak choroba czy odwołanie lotu, pozwalające na odzyskanie kosztów biletu. Dzięki temu masz pewność, że nie stracisz swoich oszczędności, jeśli nie będziesz mógł skorzystać z lotu z przyczyn losowych. To gwarancja spokoju ducha, która daje elastyczność i chroni Twój budżet przed niespodziewanymi wydatkami.