Czy w samolocie jest toaleta?
Zastanawiasz się, czy w samolocie jest toaleta? Oczywiście, że tak. W większości maszyn jest ich nawet więcej niż jedna. Są to niewielkie kabiny wyposażone w muszlę WC oraz umywalkę. Zwykle znajduje się w nich także dozownik na mydło oraz podstawowe artykuły higieniczne, np. papier toaletowy, środek do dezynfekcji i ręczniki papierowe.
Toalety w samolocie zazwyczaj są zlokalizowane:
- z przodu – blisko kabiny pilotów, często za klasą biznesową lub premium;
- z tyłu – w okolicy kuchni pokładowej;
- pośrodku – jest tak w większych samolotach, przy przejściach między sekcjami.
W bardzo dużych maszynach znajduje się co najmniej kilka toalet – w przypadku Dreamlinera może być to nawet 11 kabin. Ich dokładna liczba zależy od tego, w jaki sposób podzielono pokład. Są one bowiem rozmieszczone równomiernie – w taki sposób, by pasażerowie wszystkich klas mieli łatwy dostęp do przeznaczonej dla nich sekcji łazienek.
Ciekawostką jest, że toalety w samolotach pojawiły się dopiero w latach 80. Wówczas system ten nie był jeszcze wystarczająco dopracowany, co wiązało się z wieloma awariami. Zdarzały się m.in. rozszczelnienia zbiorników, które powodowały spadanie niewielkich ilości nieczystości. Obecnie takie problemy już nie występują.
Toaleta w samolocie, czyli ograniczona przestrzeń
Toalety w samolocie przypominają te, które montuje się w pociągach. Ich powierzchnia często nie jest większa niż 1 m2, co w niektórych sytuacjach może powodować pewne komplikacje. Do takich kabin trudno wejść z plecakiem czy większą torbą. Osoby bardzo wysokie, z niepełnosprawnościami czy o większej masie ciała również mogą mieć problem z komfortowym skorzystaniem z łazienki. Warto o tym pamiętać i w razie możliwości udać się do toalety jeszcze na lotnisku.
Wielkość kabiny zależy przede wszystkim od modelu samolotu. W starszych maszynach toalety zazwyczaj są większe, ale w tych nowszych często zmniejsza się je na poczet dodatkowych siedzeń. Informacje na temat rodzaju samolotu używanego na danej trasie znajdują się na stronach przewoźników oraz w aplikacjach do śledzenia lotów.
Jak działa toaleta w samolocie?
Toaleta w samolocie działa nieco inaczej niż ta domowa. Nie ma bowiem podłączenia do standardowej sieci kanalizacyjnej. Co więcej, nie może ona wykorzystywać spłukiwania wodą – ze względu na stały ruch i turbulencje.
Wszystkie te ograniczenia wymusiły na konstruktorach stworzenie systemu, który pozwala na zasysanie nieczystości do specjalnych zbiorników. Jest to możliwe z użyciem próżni. Gdy chcesz spłukać toaletę w samolocie, naciskając przycisk, otwierasz zawór. Nie powoduje to napełnienia muszli wodą, ale tworzy próżnię, która zasysa zawartość. Takie rozwiązanie nie tylko zapobiega wylewaniu się nieczystości z toalety w trakcie turbulencji, lecz także pozwala na zrezygnowanie z przewożenia dużej ilości płynów. Ogranicza to masę samolotu, a więc również spalanie paliwa.
Wessana zawartość muszli trafia do specjalnego zbiornika, do którego można dostać się jedynie od zewnątrz. Opróżnia się go na lotnisku z wykorzystaniem szambowozów dostosowanych do obsługi maszyn latających. Pojemnik jest też dezynfekowany przed kolejnym lotem. Cały proces trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.
Ciekawostka: w podobny sposób działają również toalety w pociągach.
Niebieski płyn w samolotowej toalecie
W wielu samolotowych łazienkach po zassaniu nieczystości pojawia się niewielka ilość niebieskiego płynu. Nie ma on nic wspólnego ze spłukiwaniem zawartości muszli. Jego zadaniami są dezynfekcja i usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Taki preparat jest stosowany już od kilkudziesięciu lat i potocznie nazywa się go skykemem (od najpopularniejszego producenta tego typu środków, czyli SkyKem).
W toaletach montuje się również wiele nowoczesnych systemów, których zadaniem jest zwiększenie higieny takich przestrzeni. W najnowszych modelach samolotów można znaleźć np. lampy UV, które eliminują szkodliwe mikroorganizmy bez użycia środków chemicznych. Popularnym rozwiązaniem są również bezdotykowe podajniki na mydło i preparaty do dezynfekcji.
Jak prawidłowo korzystać z toalety w samolocie?
Korzystając z toalety w samolocie, należy przestrzegać kilku zasad:
- zawsze spuszczać zawartość muszli;
- nie wrzucać do WC innych przedmiotów niż papier toaletowy (w tym ręczników papierowych);
- sygnalizować załodze pokładowej, jeśli zauważy się problem techniczny lub brak podstawowych środków higienicznych.
Warto też unikać tworzenia kolejek w przejściu. Korytarzami między fotelami porusza się bowiem załoga pokładowa – często z dużymi wózkami czy gorącymi napojami. Lepiej poczekać na swoją kolej na miejscu siedzącym.
Personel pokładowy regularnie sprawdza łazienki. Ma też dostęp do informacji o aktualnym poziomie zapełnienia zbiornika na nieczystości. Jeśli jest on pełny, toalety są wyłączane z użytku. Zdarza się to jednak dość rzadko – głównie wtedy, gdy z powodu opóźnień nie został opróżniony podczas postoju na lotnisku.
Kiedy można skorzystać z toalety w samolocie?
Toalety w samolocie są dostępne tylko podczas lotu, w ściśle określonych sytuacjach. Nie można korzystać z nich w trakcie startu i lądowania. Są one blokowane również w momencie, w którym maszyna znajduje się w strefie turbulencji. W takim przypadku nad fotelami wyświetla się też komunikat o konieczności zapięcia pasów, a personel przypomina, by jak najszybciej powrócić na swoje miejsca.
Gdy samolot nie jest narażony na intensywne ruchy, toalety są odblokowane. Wówczas można też swobodnie poruszać się po całym pokładzie. Trzeba jednak pamiętać, że w trakcie lotu pogoda może się szybko zmieniać. Warto słuchać komunikatów – personel od razu poinformuje o konieczności tymczasowego zamknięcia toalet.
WC to standardowe wyposażenie każdego współczesnego samolotu. Pozwala na komfortową podróż nawet na bardzo długich trasach. Korzystanie z takich toalet jest bardzo proste, mimo że cały system działa zupełnie inaczej niż instalacje domowe.