Największe lotniska w Europie

Emilia Kołsut
Emilia KołsutZaktualizowano: 2024-11-27

Dla wszystkich osób, które planują podróż po Europie kwestia wyboru lotniska powinna być jedną z priorytetowych. Europejskie porty, choć oferują wysoką jakość usług, różnią się znacząco pod względem wielkości, dostępnych połączeń i komfortu podróży. Dlatego przed wylotem warto zapoznać się z charakterystyką tych najważniejszych.

Gdzie znajdują się największe porty lotnicze w Europie? Jak – pod kątem wielkości i przepustowości lotnisk – plasuje się Polska? O czym warto pamiętać, planując podróże lotnicze po Europie, aby były one przede wszystkim bezpieczne? Wyjaśniamy wątpliwości i odpowiadamy na pytania.

Jakie jest największe lotnisko w Europie?

Największy port lotniczy w Europie to lotnisko Heathrow w Londynie. Ten międzynarodowy port lotniczy znajduje się w odległości 24 km od centrum miasta. Jest to główny hub linii lotniczych British Airways i jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Europie obsługujący pasażerów z różnych części świata.

Przez Heathrow rocznie przewija się ok. 80 milionów podróżnych, którzy mogą dostać się na lotnisko zarówno przy pomocy kolei, jak i metrem. Turyści mają zapewniony sprawny transport do wszystkich pięciu terminali. Heathrow jest również ważnym centrum lotniczych przewozów cargo.

Lotniskowa infrastruktura obejmuje ponad 100 stanowisk do odprawy bagażowej, 180 bramek dla samolotów i rozbudowaną strefę komercyjną. Podróżni mają łatwy dostęp do sklepów, restauracji i salonów biznesowych.

Z Heathrow latają linie lotnicze takie jak m.in. British Airways, Virgin Atlantic, American Airlines, Emirates, Lufthansa, Qatar Airways, Air France, KLM oraz Singapore Airlines. Rozbudowana siatka lotów pozwala dostać się do krajów na całym świecie.

Z lotniska można polecieć bezpośrednio do ponad 200 miast w 84 krajach – w tym do największych hubów przesiadkowych w Ameryce Północnej (Nowy Jork, Chicago, Los Angeles), Azji (Singapur, Hong Kong, Tokio, Dubai) oraz praktycznie wszystkich stolic europejskich. Heathrow obsługuje średnio 1300 startów i lądowań dziennie. Ten położony w pobliżu Londynu port to nie tylko jedno z największych, ale też najbardziej ruchliwych na świecie.

Największe europejskie porty lotnicze – ranking

Największe lotniska w Europie to:

  • Lotnisko Londyn-Heathrow (LHR). Obsługuje 79 milionów pasażerów rocznie, składa się z pięciu terminali.
  • Lotnisko Paryż-Charles de Gaulle (CDG). Rocznie przez lotnisko przewijają się 72 miliony pasażerów. Do dyspozycji podróżujących do Paryża są trzy terminale.
  • Port lotniczy Amsterdam-Schiphol (AMS). Lotnisko Schiphol rocznie gości 62 miliony pasażerów. Składa się z jednego terminalu podzielonego na halę przylotów i halę odlotów.
  • Lotnisko Madryt-Barajas (MAD). Lotnisko Barajas rocznie obsługuje 60 milionów pasażerów przy pomocy czterech terminali.
  • Port lotniczy Frankfurt nad Menem (FRA). Obsługuje 57 milionów pasażerów rocznie. Posiada dwa terminale.

Do największych lotnisk w Europie zaliczamy też:

  • Lotnisko Stambuł (IST) – 55 milionów pasażerów rocznie.
  • Lotnisko Barcelona-El Prat (BCN) – 46 milionów pasażerów rocznie.
  • Lotnisko Rzym-Fiumicino (FCO) – 44 miliony pasażerów rocznie.
  • Lotnisko Paryż-Orly (ORY) – 33 miliony pasażerów rocznie.
  • Lotnisko Dublin (DUB) – 32 miliony pasażerów rocznie.

W drugiej dziesiątce największych portów Europie znajdują się: Monachium (MUC), Gatwick-Londyn (LGW), Kopenhaga-Kastrup (CPH), Lizbona (LIS), Wiedeń-Schwechat (VIE), Oslo-Gardermoen (OSL), Mediolan-Malpensa (MXP), Manchester (MAN), Ateny (ATH) oraz Bruksela (BRU).

Duże i godne odnotowania lotnisko – jednak wyłącznie w sezonie letnim – znajduje się także na hiszpańskiej wyspie Majorka. Lotnisko Palma de Mallorca w sezonie wakacyjnym obsługuje ok. 30 milionów turystów.

Lotniska w Polsce a największe porty lotnicze. Jak wypadamy na tle reszty Europy?

W porównaniu do największych portów Hiszpanii, Holandii, Niemiec, czy Francji, polskie lotniska obsługują znacznie mniej pasażerów. Największy polski port znajduje się w Warszawie. Lotnisko Chopina obsługuje rocznie około 15 milionów podróżnych, co stanowi zaledwie jedną piątą ruchu na londyńskim Heathrow.

Pasażerom podróżującym z warszawskiego lotniska zwykle podoba się jego dogodne położenie – znajduje się zaledwie 8 km od centrum stolicy. Niewiele zarzucić można także lotniskowej infrastrukturze – jest zadbana, a na przestrzeni lat była wielokrotnie modernizowana. Nie brakuje też punktów restauracyjnych i sklepów.

Lotniska w Polsce znajdują się również w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach (Pyrzowice), Rzeszowie (Jasionka), Szczecinie (Goleniów), Bydgoszczy i Lublinie. Mniejsze porty mają też miasta takie jak Olsztyn-Mazury (Szymany), Zielona Góra (Babimost) i Radom. Jednak obsługują one znacznie mniej połączeń i pasażerów, często koncentrując się na lotach sezonowych lub czarterowych.

Loty krajowe łączą główne miasta Polski, takie jak Kraków, Gdańsk, Wrocław i Poznań, podczas gdy połączenia międzynarodowe obejmują w przeważającej mierze europejskie kierunki (zwłaszcza Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja, kraje skandynawskie). Pod względem infrastruktury polskie porty lotnicze są nowoczesne, ale znacznie mniejsze.

Są one jednak dobrze rozmieszczone geograficznie. Bez względu na to, czy punktem startowym jest północny wschód, czy południowy zachód kraju, najpewniej w odległości kilkudziesięciu kilometrów będzie znajdował się lokalny port lotniczy. Zapewnia to dogodny dostęp do transportu lotniczego dla większości miast i miejscowości w Polsce.

Ubezpieczenie na samolot. Jak je wybrać?

Planując loty między europejskimi miastami, wielu podróżnych skupia się głównie na cenach biletów i dogodnych połączeniach. Tymczasem równie istotną kwestią, o której nie wolno zapominać, jest właściwe ubezpieczenie podróżne. Dlaczego? Koszty nieplanowanej wizyty u lekarza czy pobytu w szpitalu w krajach takich jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania mogą być – i z pewnością będą – znacznie wyższe niż w Polsce.

Wielu turystów uważa, że na podróże po Starym Kontynencie w zupełności wystarczy karta EKUZ. Niestety nie jest to do końca prawda. Karta zapewnia tylko podstawowy pakiet świadczeń medycznych, wyłącznie w placówkach państwowych. Prywatna wizyta lekarska lub pobyt w prywatnej klinice będzie oznaczać wysokie koszty, których karta nie pokryje.

Jak wybrać dobrą polisę dla siebie? Przede wszystkim – przeanalizuj swoje potrzeby. Innej ochrony potrzebują osoby, które chcą podziwiać piękno architektury, a innej – pasjonaci ekstremalnych aktywności.

Każde dobre ubezpieczenie na podróże po Europie powinno jednak zawierać co najmniej:

  • Koszty leczenia. Warto zadbać, aby suma gwarantowana kosztów leczenia wyniosła minimum 30 000 euro. Dzięki temu ubezpieczenie wystarczy, aby pokryć wszelkie wydatki związane z nagłym zachorowaniem lub wypadkiem, w tym koszty wizyt lekarskich, badań, transportu medycznego, pobytu w szpitalu itp.
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Zapewni wypłatę odszkodowania w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas podróży.
  • Odpowiedzialność cywilna (OC). Ochroni turystę przed finansowymi konsekwencjami wyrządzenia szkody lub krzywdy osobie trzeciej.
  • Pomoc Assistance – zagwarantuje całodobowy kontakt z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Dzięki Assistance można uzyskać wsparcie prawnika, tłumacza, czy pomoc o charakterze logistycznym.

Standardowa polisa może jednak nie wystarczyć sportowcom. Jeśli w planach masz szusowanie po alpejskich stokach, surfing na portugalskich plażach czy trekking po norweskich fiordach, rozszerz polisę o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Każdy ubezpieczyciel ma własną listę sportów ekstremalnych, dlatego, zanim dokupisz klauzulę – sprawdź, czy w przypadku Twojego sportu, jest ona konieczna. Osobom aktywnym fizycznie może przydać się także dodatkowe OC sportowe oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Komponując zakres polisy, warto pomyśleć również o innych rozszerzeniach – ubezpieczeniu bagażu, ubezpieczeniu na wypadek odwołania lub opóźnienia lotu, a także klauzuli alkoholowej. Pomogą one uchronić się przed znacznie większymi wydatkami w razie trudnych do przewidzenia sytuacji w podróży.

Przed zakupem polisy dokładnie przeanalizuj oferty różnych ubezpieczycieli, zwracając uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zakres ochrony i wysokość sum ubezpieczenia. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas europejskich podróży. Taką ochronę na podróże po Europie znajdziesz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Tam w kilka chwil porównasz różne oferty, wybierzesz polisę i opłacisz składkę. Dokumenty zostaną wysłane na Twojego maila.

Podsumowanie

  1. Największy port lotniczy w Europie to lotnisko Heathrow w Londynie – rocznie obsługuje ono ok. 80 mln podróżnych.
  2. Pozostałe duże porty lotnicze Europy znajdują się we Francji (Charles de Gaulle), Holandii (Schiphol), Hiszpanii (Barajas) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Menem).
  3. Największym polskim portem lotniczym jest Lotnisko Chopina w Warszawie – obsługuje rocznie około 15 mln turystów.
  4. Planując podróże po Europie, nie zapomnij o ubezpieczeniu – karta EKUZ w wielu przypadkach nie wystarczy.
  5. Dobrą polisę na podróże po Europie można kupić już za ok. 4,70 zł za dzień ochrony.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są największe lotniska w Europie?
Czy lotnisko we Frankfurcie jest największe w Europie?
Które lotniska w Europie są największe?
Czy Heathrow jest największym lotniskiem w Europie?
Emilia Kołsut
Emilia Kołsut
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

2024-12-17

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Zakup biletu lotniczego to dopiero pierwszy krok do wybrania się w podróż samolotem. Aby móc...

2024-12-17

Wymiary bagażu podręcznego do samolotu

Każda linia lotnicza pozwala wnieść ze sobą na pokład niewielki plecak, torbę czy nawet walizkę....

2024-12-17

Ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku?

Przed każdym wylotem trzeba dopełnić kilku formalności, nawet jeśli jest to jedynie podróż wewnątrzkrajowa. Wymagają...

2024-12-17

Na jakiej wysokości latają samoloty?

Samoloty pasażerskie i towarowe latają na konkretnych wysokościach. Nie mogą być one przypadkowe – trzeba...