Od czego zależy bezpieczeństwo lotu?
Na bezpieczeństwo lotu wpływa wiele czynników, takich jak:
- warunki pogodowe,
- doświadczenie pilota i jego umiejętność reagowania na nieprzewidziane sytuacje,
- stan techniczny samolotu,
- prędkość i wysokość lotu,
- ogólna organizacja – zarówno jeśli chodzi o operacje odbywające się na lotnisku, jak i działania operatorów odpowiadających za przestrzeń powietrzną danego kraju,
- model samolotu.
Najbezpieczniejsze samoloty pasażerskie na świecie
Mimo że przebieg podróży zależy przede wszystkim od tego, czy pilot, kontrolerzy lotów i obsługa lotniska poprawnie wykonują swoje obowiązki, to nie bez znaczenia jest też model używanego samolotu. Współczesne maszyny są bowiem wyposażane w coraz nowsze systemy bezpieczeństwa, które pozwalają na korygowanie błędów ludzkich lub łatwiejsze radzenie sobie w ekstremalnych sytuacjach.
Poznaj najbezpieczniejsze samoloty pasażerskie, z których korzystają linie lotnicze na całym świecie.
1. Boeing 777
Boeing 777 to jeden z najpopularniejszych modeli samolotów pasażerskich, powszechnie wykorzystywany przez wiele linii lotniczych. Maszyna ta jest wyposażona w systemy automatycznego lądowania i kontroli lotu, a także technologie zapobiegające pożarom.
2. Airbus A320
Airbus A320 jest modelem cieszącym się dużym zaufaniem już od lat. Jest on powszechnie uznawany za jeden z najbezpieczniejszych samolotów dostępnych na rynku. Ma wbudowane systemy antykolizyjne, radarowe i ostrzegające przed zbliżaniem się do ziemi. Airbus A320 jest też wyposażony w technologię kontroli lotu, która ułatwia zachowanie stabilności i bezpieczeństwa podczas podróży.
3. Boeing 787 Dreamliner
Boeing 787 Dreamliner to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych modeli wykorzystywanych na trasach długodystansowych. Jest on wyposażony w szereg systemów ułatwiających kontrolowanie parametrów lotu oraz wspierających pilota w reagowaniu na nieprzewidziane sytuacje. Ma on m.in. wbudowany system awaryjnego lądowania – nawet w przypadku awarii maszyny. Co więcej, samolot jest zbudowany z lekkich materiałów – dzięki temu mimo znacznych gabarytów może poruszać się bardzo szybko.
Inne modele bezpiecznych samolotów pasażerskich
Na rynku można znaleźć również wiele innych modeli samolotów pasażerskich, które cechują się niską awaryjnością. Wśród nich warto wyróżnić m.in. Airbusa A350 XWB. To nowoczesna maszyna wyposażona w szereg systemów, w tym antykolizyjnych, radarowych i ostrzegania przed przeszkodami. Co więcej, samolot ten ma też specjalnie zaprojektowane skrzydła, które poprawiają jego stabilność i manewrowość.
Na szczególną uwagę zasługuje też Embraer ERJ. To brazylijski samolot zaprojektowany już w 1977 roku, który przez lata słynął ze swojej niezawodności i niskiej awaryjności. Do dziś jest wykorzystywany przez wiele linii lotniczych – m.in. Comute Air.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w samolotach
Najbezpieczniejsze samoloty pasażerskie to takie, które wykazują niską awaryjność, a jednocześnie są wyposażone w wiele systemów wspierających pracę pilota. Wśród najważniejszych z nich warto wyróżnić:
- automatyczne lądowanie – umożliwia bezpieczne zakończenie podróży nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych;
- systemy ostrzegające przed zbliżaniem się do ziemi;
- technologie antykolizyjne i radarowe – umożliwiają wykrywanie samolotów i innych obiektów znajdujących się w pobliżu;
- systemy ułatwiające kontrolę prędkości, kierunku lotu oraz wysokości.
Bezpieczeństwo lotu a linia lotnicza
Nawet najbezpieczniejszy samolot pasażerski może ulec wypadkowi, gdy nie jest obsługiwany w odpowiedni sposób. Z tego powodu w renomowanych liniach lotniczych załoga regularnie przechodzi szkolenia obejmujące m.in. reagowanie na trudne, nietypowe sytuacje, a także przeprowadzanie ewakuacji. Przyszli piloci muszą natomiast przebyć bardzo długą drogę, zanim siądą za sterami samolotu pasażerskiego, a w kolejnych latach są poddawani cyklicznym badaniom lekarskim.
Jakość szkoleń i ogólnej organizacji pracy (zarówno jeszcze na lotnisku, jak i już w powietrzu) wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo lotów. Niektóre linie lotnicze mogą pochwalić się bezwypadkową historią sięgającą nawet kilkudziesięciu lat, podczas gdy inne są znane ze zbyt powierzchownego podejścia do sprawdzania stanu technicznego swoich maszyn. Z tego powodu przed zakupem biletów lotniczych warto zwrócić uwagę nie tylko na model samolotu, ale przede wszystkim na opinie o przewoźniku i statystyki wypadków z jego udziałem.
Ciekawostka! W ostatnich latach za najbezpieczniejsze droższe linie lotnicze uznano Air New Zeland, Qantas i Cathay Pacific, a za najgorsze – Garuda, Avianca i Air China.
Bezpieczeństwo lotu a wybór miejsca w samolocie
Nie wszyscy wiedzą, że szansa na przeżycie katastrofy lotniczej może zależeć również od wybranego miejsca w samolocie. W 2012 roku naukowcy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przeprowadzili eksperyment, w ramach którego celowo rozbili oni Boeinga 727 wyposażonego w kamery, sprzęt pomiarowy i manekiny.
Wyniki tego badania wskazały, że katastrofy nie przeżyliby przede wszystkim pasażerowie klasy biznesowej, którzy zawsze są lokowani w przedniej części samolotu. W przypadku osób siedzących pośrodku obrażenia dawałyby sporą szansę na uniknięcie śmierci, a z tyłu – uszkodzenia ciała byłyby lekkie lub praktycznie zerowe.
Trzeba jednak pamiętać, że zdarzenie odtworzone w eksperymencie znacznie różniło się od przebiegu wielu prawdziwych katastrof lotniczych. W badaniu pilot opuścił pokład maszyny ze spadochronem już po osiągnięciu odpowiedniej wysokości. W prawdziwych sytuacjach zagrażających życiu załoga nie pozostaje obojętna i do samego końca podejmuje działania, które mają na celu uniknięcie lub zminimalizowanie skutków katastrofy, a co za tym idzie – samolot może uderzyć o ziemię w zupełnie inny sposób niż w eksperymencie.