Karta pokładowa a bilet
Bilet lotniczy to jedynie wpis w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Zawiera informacje o pasażerach uzupełnione na etapie kupowania lotu. Taki dokument nie wystarczy, aby móc wejść na pokład samolotu. Z tego powodu konieczne jest wyrobienie karty pokładowej – jest ona generowana podczas odprawy pasażera online lub na lotnisku.
Karta pokładowa to potwierdzenie, że pasażer będzie leciał danym lotem. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których klienci kupują bilety, ale ostatecznie z nich nie korzystają. W większości przypadków nie da się ich bowiem zwrócić.
Jak zdobyć kartę pokładową?
Co to jest karta pokładowa? To dokument, który wskazuje miejsce w samolocie i uprawnia do wejścia na pokład. Aby ją wyrobić, trzeba kupić bilet lotniczy oraz odbyć odprawę. Jak to wygląda w praktyce?
- Kupno biletu na stronie linii lotniczej lub pośrednika – można to zrobić nawet na kilka miesięcy przed planowanym lotem. W trakcie rezerwacji uzupełnia się informacje o pasażerach i bagażach oraz miejscach. Później, do momentu odprawy, można jeszcze dodać drugą walizkę czy dopłacić za siedzenia obok siebie. W momencie kupowania biletu lotniczego następuje też płatność.
- Odprawa – na jej podstawie wydaje się kartę pokładową. Aby dokonać odprawy, trzeba mieć wykupiony bilet. Wystarczy, jeśli znajduje się on w systemie linii lotniczej (nie trzeba drukować potwierdzeń, które zwykle otrzymuje się drogą mailową). Odprawić się można na trzy sposoby:
- w okienku na lotnisku – wystarczy podejść do punktu linii lotniczej (można go sprawdzić na tablicy lotniskowej dla danego lotu) i pokazać swój paszport lub dowód osobisty (dla podróży w strefie Schengen). Na podstawie takich dokumentów pracownik odszuka w systemie bilet i wyda kartę pokładową. Wtedy też można nadać bagaż rejestrowany (jeśli go wykupiłeś/aś) i wybrać miejsca siedzące;
- online – na większość lotów można odprawić się samemu online. W niektórych liniach lotniczych taka opcja jest dostępna nawet na kilkadziesiąt dni przed wylotem, ale zwykle jest to 48 godzin. Otrzymasz wówczas e-mail informujący o możliwej odprawie online, z linkiem do formularza. Po jego wypełnieniu i potwierdzeniu miejsc siedzących uzyskasz elektroniczną kartę pokładową. Na większości lotnisk nie trzeba jej drukować, ale w mniej zaawansowanych technologicznie krajach może być to wymagane;
- w automacie na lotnisku – w niektórych portach lotniczych znajdują się automaty do samodzielnej odprawy. Wystarczy wpisać w nich informacje o locie i pasażerze, by uzyskać wydrukowaną kartę pokładową. Proces ten przebiega bardzo podobnie jak w przypadku odprawy w okienku, ale pozwala ominąć kolejkę.
Pamiętaj jednak, że jeśli masz bagaż rejestrowany, i tak musisz podejść do stanowiska linii lotniczych. Samodzielna, wcześniejsza odprawa przyspieszy jednak cały proces.
Odprawa online – co warto wiedzieć?
Skoro wiesz już, czym jest karta pokładowa, a czym bilet, warto poznać najważniejsze informacje o odprawie online. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza procedury na lotnisku, lecz także zwykle jest tańsze niż obsługa w okienku. W budżetowych liniach lotniczych za samodzielną odprawę na co najmniej trzy godziny przed wylotem nie zapłacisz nic. Jeśli jednak zapomnisz odprawić się online, za pomoc pracowników musisz uiścić nawet kilkadziesiąt euro.
W przypadku niektórych lotów samodzielna odprawa online nie jest dostępna. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje wizyta w okienku linii lotniczej. W takiej sytuacji nie poniesiesz dodatkowych kosztów za wydanie karty pokładowej.
Odprawa online jest najwygodniejsza w przypadku krótkich rejsów w obrębie UE, zwłaszcza gdy nie masz bagażu rejestrowanego. Wówczas wystarczy jedynie odprawić się przez Internet na kilka godzin przed lotem, pojawić się w porcie lotniczym, przejść kontrolę bezpieczeństwa i wejść na pokład. W ten sposób całkowicie omijasz kolejkę do stanowiska linii lotniczej – którego nie musisz odwiedzać, jeśli nie masz bagażu rejestrowanego.
Jakie informacje znajdują się na karcie pokładowej?
Karta pokładowa zawiera takie informacje, jak:
- imię i nazwisko pasażera,
- dane lotu,
- numer bramki (jeśli na karcie nie ma numeru, można sprawdzić go na tablicy na lotnisku),
- miejsca w samolocie,
- godzina wpuszczania na pokład.
Karty pokładowe mają też kod kreskowy, który skanuje się przed wejściem do strefy kontroli bezpieczeństwa oraz przed bramką. Bez tego elementu nie dostaniesz się do samolotu. Pod żadnym pozorem nie można publikować kodu i innych poufnych informacji znajdujących się na karcie. Na ich podstawie można bowiem odczytać dane pasażera, a nawet karty, która została użyta podczas płatności.
Uwaga! Godzina odlotu nie jest równoznaczna z momentem, w którym obsługa zaczyna wpuszczać pasażerów na pokład samolotu. Bramki otwierają się znacznie wcześniej i zamykają jeszcze przed wylotem. Jeśli nie zdążysz wejść do samolotu w tym czasie, mimo że maszyna wciąż stoi przy rękawie, nie polecisz. Zawsze warto więc sprawdzić godzinę ostatecznego zamknięcia bramek na karcie pokładowej.
Czy kartę pokładową trzeba drukować?
Na większości lotnisk karty pokładowej nie trzeba drukować. Wystarczy plik, który otrzymasz mailowo (lub w aplikacji) po odprawie online. Należy go wyświetlić na smartfonie. Jeśli odprawiasz się osobiście przy okienku, otrzymasz dokument w formie papierowej.
Zdarzają się jednak lotniska, na których zawsze trzeba mieć wydrukowaną kartę pokładową. Są to najczęściej porty lotnicze w mniej rozwiniętych państwach. Informacje na ten temat można sprawdzić w Internecie. Kartę pokładową wydrukujesz natomiast w lokalnych punktach ksero lub w hotelu.
Co zrobić z kartą pokładową po lądowaniu?
Po zakończeniu lotu i wyjściu z samolotu karta pokładowa nie powinna być już potrzebna. Można ją podrzeć i wyrzucić – tak, by nie dało się z niej odczytać informacji o pasażerze. Jeśli jednak lot był opóźniony lub doszło do innej sytuacji, w związku z którą możesz ubiegać się o odszkodowanie, lepiej pozostawić wszystkie dokumenty otrzymane od linii lotniczej.