Jak spakować bagaż podręczny?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-10-29

Ceny biletów lotniczych różnią się nie tylko w zależności od tras czy terminów, lecz także wybranej opcji bagażu. Różnice mogą wynosić nawet kilkaset złotych, dlatego w wielu przypadkach opłaca się zrezygnować z rejestrowanej walizki i zabrać ze sobą wyłącznie rzeczy, które będziesz mieć przy sobie na pokładzie. Jak spakować bagaż podręczny?

Bagaż podręczny a rejestrowany – różnice

Bagaż podręczny to mała walizka lub plecak, które można wnieść ze sobą na pokład samolotu. Nie nadaje się ich na stanowiskach linii lotniczych. Takie pakunki muszą przejść kontrolę bezpieczeństwa wraz ze swoim właścicielem. Są wówczas prześwietlane w poszukiwaniu przedmiotów, których nie można wnosić na pokład, jak np.:

  • ostre narzędzia – np. scyzoryki;
  • płyny – dopuszczalne są jedynie buteleczki do 100 ml umieszczone w przeźroczystym woreczku strunowym o pojemności do 1 l; niektóre lotniska mają jednak nowoczesne systemy kontroli (skanery 3D), dzięki którym pasażerowie mogą przewozić również większe opakowania z płynami. Taka technologia pozwala bowiem na wykrywanie substancji wybuchowych również w dużych opakowaniach z cieczą;
  • sprzęt sportowy z ostrymi elementami;
  • broń i materiały wybuchowe;
  • substancje łatwopalne i toksyczne;
  • gaz pieprzowy.

W bagażu rejestrowanym, który nadaje się na stanowisku linii lotniczej, można przewozić wiele z tych przedmiotów. Wówczas nie obowiązują też limity płynów do 100 ml. W walizkach trafiających do luku bagażowego z powodzeniem można też przewieźć scyzoryki czy sprzęt sportowy.

Bagaż podręczny podlega nie tylko ograniczeniom co do typu transportowanych przedmiotów, lecz także tym dotyczącym wymiarów i masy. W tym przypadku zawsze trzeba sprawdzać wytyczne konkretnych linii lotniczych. Każda firma dopuszcza bowiem nieco inne maksymalne rozmiary walizek czy plecaków, które można wnieść na pokład. Ich przekroczenie może skutkować koniecznością dopłaty – często przed wejściem do samolotu bagaże podręczne są mierzone.

Jak spakować bagaż podręczny, by pomieścić wszystkie potrzebne przedmioty?

Planujesz budżetowy wyjazd? Zastanawiasz się, jak spakować bagaż podręczny, by pomieścić wszystkie rzeczy potrzebne podczas wycieczki? Istnieje kilka trików, które mogą Ci się przydać.

Spakuj mniej ubrań, niż potrzebujesz

Noclegi z dostępem do pralki są już standardem. Zwykle nie są też dużo droższe niż inne pokoje i apartamenty w danym mieście. Jeśli jednak korzystasz z klasycznego hotelu, w którym na wyposażeniu pomieszczenia nie ma pralki, masz dwie opcje:

  • zapytaj w recepcji, czy hotel dysponuje pralnią dla gości – zdarzają się miejsca, które udostępniają swoim klientom pralki samoobsługowe znajdujące się w przestrzeniach wspólnych. Zwykle trzeba za nie zapłacić, choć są to symboliczne kwoty;
  • skorzystaj z pralni miejskiej – w wielu krajach takie punkty są niezwykle popularne i można je znaleźć na prawie każdym osiedlu. Pralnie samoobsługowe są dostępne nawet w Polsce, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Jeśli choć raz w trakcie wycieczki skorzystasz z pralki, będzie można zmniejszyć liczbę pakowanych ubrań o połowę. To duża oszczędność miejsca.

Zminimalizuj liczbę kosmetyków i postaw na produkty w kostce

Jak spakować się w bagaż podręczny, skoro na lotniskach obowiązują bardzo restrykcyjne zasady co do przewozu płynów? Jest na to prosty sposób. Warto korzystać z małych buteleczek, które można znaleźć w większości drogerii. Przelej do nich taką ilość kosmetyku, jaka wystarczy Ci na cały pobyt. Wielu producentów oferuje też miniaturki swoich produktów, które można od razu zapakować do woreczka strunowego.

Jeśli jednak na co dzień korzystasz z co najmniej kilkunastu różnych kosmetyków, możesz mieć problem ze zmieszczeniem ich w przeźroczystej torebce o pojemności do 1 l. Wówczas warto zastanowić się, które z nich będą Ci szczególnie potrzebne, a które można zastąpić produktami wielofunkcyjnymi lub w formie stałej. Dobrze sprawdzą się np.:

  • szampony w kostce – niektóre z nich to kosmetyki 2 w 1, które zawierają też odżywkę. Mimo że powstają z myślą o myciu i pielęgnacji włosów, to sprawdzą się również jako alternatywa dla żelu pod prysznic;
  • pomady i cienie – zamiast płynnego eyelinera możesz wybrać kosmetyk w formie gęstej, twardej pomady, którą nabiera się pędzelkiem. Podobnie jest również w przypadku produktów do brwi (które są dostępne pod postacią cieni) oraz pomadek. Kosmetyki w formie stałej nie wliczają się do limitu płynów i można je przewozić poza woreczkiem strunowym;
  • uniwersalne kremy do twarzy – na dzień i na noc. Można ich użyć również do nawilżania dłoni czy ust (w przypadku produktów z odpowiednimi składami – naturalnymi i delikatnymi dla wrażliwych stref), rezygnując z dodatkowych preparatów;
  • próbki perfum – w drogeriach i perfumeriach do zakupów często dołącza się próbki kosmetyków. Wśród nich zdarzają się miniaturowe fiolki z perfumami. Są one zdecydowanie bardziej kompaktowe niż nawet najmniejsze pełnowymiarowe butelki, a ich zawartość wystarczy na kilka użyć.

Pamiętaj, że w większości miejsc kosmetyki można kupić też na miejscu. Będzie to znacznie tańsze rozwiązanie niż koszt bagażu rejestrowanego lub kara za przekroczenie dopuszczalnych wymiarów plecaka podręcznego.

Skorzystaj z worków próżniowych

Worki próżniowe na odzież to rozwiązanie, które może pomóc Ci oszczędzić znaczną ilość miejsca w niewielkim plecaku lub walizce. Mają one jednak jedną wadę. O ile podczas pakowania w domu możesz wyssać z nich powietrze z użyciem pompki lub odkurzacza, o tyle przy powrocie będzie to znacznie trudniejsze. Worki próżniowe sprawdzą się jedynie w sytuacji, gdy w obiekcie noclegowym będziesz mieć dostęp do narzędzi, za pomocą których usuniesz nadmiar powietrza z plastikowej torebki. Sama pompka często zajmuje bowiem znacznie więcej miejsca niż to, które możesz zaoszczędzić dzięki workom.

Załóż część rzeczy na siebie

Najbardziej newralgicznym punktem podróży bez bagażu rejestrowanego jest wpuszczanie pasażerów na pokład samolotu. To wtedy odbywają się kontrole wymiarów bagażu. Jeśli wiesz, że nie zmieścisz wszystkich potrzebnych ubrań w plecaku, który jest zgodny z regulaminem danej linii lotniczej, załóż największe z nich na siebie. To ważne zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy w bagażu podręcznym przewozi się swetry czy spodnie narciarskie. Ubrania te możesz zdjąć już w samolocie.

Wypełnij wszystkie wolne przestrzenie

Jak się spakować w bagaż podręczny, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń? Na początku umieść w plecaku lub walizce największe przedmioty. Powstałe wtedy będzie można zapełnić bielizną i innymi drobiazgami. Warto pamiętać, że np. skarpetki zwinięte w kulkę zajmują więcej miejsca niż te rozwinięte, użyte do wypełnienia przestrzeni między twardymi rzeczami.

Uwaga!  Niektóre przedmioty trzeba wyjąć z bagażu podręcznego podczas kontroli bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie laptopów i woreczków strunowych z płynami. Z tego powodu takie rzeczy najlepiej umieścić w osobnej kieszeni lub na wierzchu, by nie musieć ponownie przepakowywać całej zawartości – zwłaszcza gdy była ona ułożona bardzo ciasno.

Jak spakować bagaż podręczny na cały wyjazd? Jak widać, nie jest to trudne. Najważniejsze jest odpowiednie przemyślenie tego, które rzeczy chcesz koniecznie zabrać ze sobą w podróż i jak je ułożyć, by nie przekroczyć dopuszczalnych wymiarów plecaka lub walizki.

Podsumowanie

Podsumowanie

  • Bagaż podręczny podlega restrykcjom w zakresie typu przewożonych przedmiotów i wymiarów samego pakunku.
  • Plecaki lub walizki wnoszone na pokład przewieziesz taniej niż te rejestrowane, dlatego czasami opłaca się zakup np. kosmetyków już po przylocie do miejsca docelowego.
  • Na rynku istnieją produkty w kostce lub pomadzie, które nie wliczają się do limitów płynów w bagażu podręcznym.
  • Odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów może sprawić, że bez problemu spakujesz stertę rzeczy, która na pierwszy rzut oka nie ma prawa zmieścić się w plecaku.

FAQ

Czy można zabrać jedzenie w bagażu podręcznym?
Co zrobić, jeśli bagaż podręczny przekracza limit wagowy?
Czy można zabrać dodatkową torbę na zakupy z lotniska?
Redakcja
Redakcja
Phasellus non mauris metus. Aliquam mi diam, lacinia et efficitur non, aliquam sed libero. Nulla semper mi ultricies tellus malesuada, eget aliquet augue vulputate. Aenean non lorem aliquet, ultricies enim sed, mollis augue. Maecenas sed libero interdum nulla consectetur consectetur. Fusce laoreet augue eros, in ullamcorper nibh commodo nec. Nullam lobortis, leo eu ornare volutpat, ex tortor malesuada dolor, nec aliquam enim tortor eget erat.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

2024-12-17

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Zakup biletu lotniczego to dopiero pierwszy krok do wybrania się w podróż samolotem. Aby móc...

2024-12-17

Wymiary bagażu podręcznego do samolotu

Każda linia lotnicza pozwala wnieść ze sobą na pokład niewielki plecak, torbę czy nawet walizkę....

2024-12-17

Ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku?

Przed każdym wylotem trzeba dopełnić kilku formalności, nawet jeśli jest to jedynie podróż wewnątrzkrajowa. Wymagają...

2024-12-17

Na jakiej wysokości latają samoloty?

Samoloty pasażerskie i towarowe latają na konkretnych wysokościach. Nie mogą być one przypadkowe – trzeba...