Czy można przewozić leki w samolocie?
Oczywiście pasażerowie mogą mieć ze sobą leki w samolocie i to zarówno te wydawane na receptę, jak i te bez recepty. Warto jednak pamiętać, że podczas kontroli można zostać poproszonym o potwierdzenie autentyczności leków. Wtedy trzeba przedstawić odpowiednią dokumentację, w formie ulotki. Zdarza się to jednak sporadycznie.
Leki w samolocie: pamiętaj o tym, żeby mieć je ze sobą, wybierając się w podróż
Leki w samolocie są nieco kłopotliwe dla podróżujących, ponieważ trzeba je transportować w odpowiedni sposób. Mimo to lepiej jednak to zrobić niż nie zabrać ze sobą potrzebnych medykamentów. Dlaczego? Dostęp do nich w innym kraju, a tym bardziej na innym kontynencie, może być znacznie utrudniony. Trzeba pamiętać, że nie każda apteka jest tak samo zaopatrzona. Co więcej, między Tobą a lekarzem czy farmaceutą może występować bariera komunikacyjna, która utrudni lub nawet uniemożliwi dokonanie zakupu tabletek czy syropu.
W niektórych krajach Unii Europejskiej może występować jeszcze inny problem – wysokie koszty. Leki, choć są tam dostępne na zbliżonych zasadach do tych polskich, mogą być znacznie droższe. Wizyta u lekarza, który będzie mógł przepisać Ci konkretne lekarstwa, może wiązać się z wydatkiem nawet kilkuset euro. W związku z tym przed każdą podróżą warto się zaopatrzyć w preparaty, które przyjmujesz na stałe np. ze względu na choroby przewlekłe. Dobrze też mieć ze sobą leki na najczęstsze choroby, które mogą się pojawić w podróży.
Na liście tego, co powinno się znaleźć w apteczce na wakacje czy wyjazd służbowy, warto umieścić:
- leki przeciwgorączkowe,
- elektrolity,
- leki na biegunkę,
- probiotyk,
- żel na stłuczenia i obrzęki,
- środki opatrunkowe i do dezynfekcji,
- leki na zapalenie pęcherza moczowego (szczególnie jeśli masz tendencję do tego typu infekcji),
- środki przeciwalergiczne (to bardzo ważne, jeśli Ty lub któryś z członków Twojej rodziny zmagacie się z alergią).
Warto mieć ze sobą leki w samolocie nie tylko wtedy, gdy choruje się przewlekle. Dzięki temu, jeśli w podróży zdarzy się nieprzewidziana infekcja czy drobny wypadek, będziesz mieć pod ręką potrzebne środki.
Leki w samolocie w bagażu rejestrowanym
W bagażu rejestrowanym można transportować wiele rzeczy, których nie wolno włożyć do bagażu podręcznego lub można, ale jedynie w określonej ilości i do ściśle wskazanej pojemności. W związku z tym można oczywiście przewozić w nim również leki. Warto jednak zastanowić się, czy będzie to najlepsza opcja.
Leki w bagażu podręcznym przez całą podróż ma się przy sobie. Dzięki temu można po nie sięgnąć, gdy będą potrzebne. Ponadto warto pamiętać o jednej kwestii: leki w bagażu podręcznym się nie zgubią, co może wydarzyć się, jeśli nadasz je w bagażu rejestrowanym. Sporadycznie zdarza się bowiem zagubienie walizek. Może się okazać, że ich dotarcie do Ciebie trochę potrwa, a niektóre leki trzeba przyjmować na stałe ze względu na stan zdrowia. W związku z tym o wiele lepiej mieć je w bagażu podręcznym, który ma się zawsze przy sobie.
Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Informacje na temat dopuszczalnych pojemności
Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Oczywiście jest to możliwe i nawet zalecane ze wspomnianych wcześniej powodów. Jakie są tutaj możliwe pojemności? Leki w formie płynnej, które są ogólnodostępne, nie podlegają ograniczeniom ilościowym ani objętościowym podczas przewozu w bagażu podręcznym. Oznacza to, że można zabrać ze sobą więcej niż standardowe 100 ml np. syropu na kaszel – choć trzeba tutaj pamiętać o tym, że ilość miejsca w bagażu podręcznym jest ograniczona.
Ważne jest więc to, aby mieć ze sobą jedynie taką ilość, jaka będzie niezbędna na czas podróży. Podobnie sytuacja wygląda z lekarstwami wydawanymi na receptę i kupowanymi bez niej – tutaj również nie ma limitu ilościowego. Możesz zapakować tyle lekarstw, ile jest potrzebne w czasie lotu i całej podróży.
Leki, które można przewozić w bagażu podręcznym, to m.in.:
- te przepisywane przez lekarza,
- ogólnodostępne leki i wyroby medyczne, takie jak syropy, leki w formie płynnej, maści, krople do oczu, spraye do nosa i gardła, a także suplementy diety,
- płyny do dezynfekcji o stężeniu alkoholu poniżej 70%,
- płyny do soczewek kontaktowych i roztwory soli fizjologicznej, które również są traktowane jako leki.
Warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie swojej apteczki i jej bezpieczne spakowanie.
Sprzęt medyczny w samolocie: co warto wiedzieć o przewożeniu laski, inhalatorów i innych urządzeń?
Pasażerowie mają możliwość zabrania na pokład samolotu nie tylko leków, ale również wybranych artykułów medycznych niezbędnych do własnego użytku. Do tej kategorii należą różne rodzaje sprzętu medycznego, które mogą być konieczne podczas podróży. Są to m.in.:
- zasobniki z tlenem lub powietrzem, pod warunkiem, że ich waga nie przekracza 5 kg brutto,
- laska do podpierania się, ale jedynie wtedy, gdy nie ma ostrych krawędzi (względy bezpieczeństwa),
- inhalator, glukometr oraz mały termometr,
- igły w osłonce (tylko wtedy, gdy przewozi się leki wymagające podskórnego podania),
- urządzenia medyczne takie jak defibrylator AED,
- suchy lód, który może być używany w niektórych sytuacjach medycznych.
Warto pamiętać, że w przypadku niektórych artykułów, takich jak defibrylatory czy zasobniki z tlenem, należy wcześniej skontaktować się z linią lotniczą, aby ustalić zasady przewozu. Dobrze to zrobić co najmniej na kilka dni przed podróżą, aby w dniu wylotu nic Cię nie zaskoczyło. Przewoźnicy mogą mieć różne wymagania dotyczące takiego sprzętu. Podobna sytuacja dotyczy wózków inwalidzkich – niektóre linie lotnicze mają specjalnie wyznaczone miejsca na pokładzie, inne natomiast przewożą wózki w luku bagażowym.
Rady dla pasażerów dotyczące przewożenia leków
Warto wiedzieć też, jak przewozić leki w samolocie. Przede wszystkim, jeśli będziesz je mieć w bagażu podręcznym, zapakuj je wszystkie to jednej torebki. To ułatwi kontrolę. Możesz też poinformować pracownika kontroli bezpieczeństwa o jej zawartości.
Zamiast pakować całe opakowanie leków, lepiej zabrać tylko jeden blister – chyba że potrzebujesz więcej tabletek ze względu na dawkowanie. W przypadku płynów do soczewek czy np. maści przeciwbólowych warto skorzystać z mniejszych, podróżnych opakowań, aby wszystko zmieściło się w bagażu. Zamiast gotowych roztworów, możesz też wybierać saszetki, które zajmują mniej miejsca i nie wylewają się. Każdą butelkę z płynnym roztworem warto zakleić na górze taśmą, aby ograniczyć ryzyko rozlania się.