Papierosy w strefie bezcłowej
Papierosy najczęściej kupuje się w strefie bezcłowej. W tym miejscu nie są one bowiem objęte podatkiem akcyzowym, który obowiązuje w Polsce. Oznacza to, że mogą być o nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż te, które można kupić w polskich sklepach już po opuszczeniu lotniska.
Ile paczek papierosów można przewieźć samolotem? Przepisy
Zastanawiasz się, ile paczek papierosów można przewieźć samolotem? Dokładny limit określa Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego. Obowiązuje ona we wszystkich liniach lotniczych, które poruszają się w obrębie Unii Europejskiej.
Trzeba jednak pamiętać, że poszczególne państwa mogą też samodzielnie ustalać limity dotyczące wyrobów tytoniowych, które można wywieźć lub wwieźć na ich terytorium. Wówczas są one bardziej restrykcyjne niż ogólne przepisy obowiązujące w UE. Zdarza się też, że limity są niższe tylko w przypadku drogi lądowej i morskiej. W przestrzeni powietrznej wciąż mogą one być zgodne z tymi ustanowionymi przez dyrektywę.
Przewóz wyrobów tytoniowych na terenie Unii Europejskiej
Zgodnie z dyrektywą z 2019 roku na terenie Unii Europejskiej można przewozić:
- maksymalnie 800 sztuk papierosów (nie pudełek),
- do 400 sztuk cygaretek (ważących nie więcej niż 3 g każda),
- do 200 sztuk cygar,
- maksymalnie 1 kg tytoniu.
Wyroby można łączyć dowolnie, ale tak, by nie przekroczyć łącznego limitu. Oznacza to, że jeśli weźmiesz 1 kg tytoniu, nie możesz już przewieźć papierosów, cygar czy cygaretek.
Przewóz wyrobów tytoniowych poza Unią Europejską
Limity obowiązują też na trasach realizowanych poza Unią Europejską. Wówczas są one zdecydowanie niższe i wynoszą:
- 200 sztuk papierosów,
- 50 sztuk cygar,
- 250 g tytoniu.
Na limity dotyczące przewozu wyrobów tytoniowych w dużej mierze wpływa więc kierunek podróży.
Co jeszcze można zakwalifikować jako wyrób tytoniowy?
Wyroby tytoniowe to nie tylko papierosy, cygara i cygaretki czy czysty tytoń. Obostrzenia mogą dotyczyć również snusów, produktów do żucia czy e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu. W razie wątpliwości co do limitów przewozu takich wyrobów warto skontaktować się z linią lotniczą.
Czy zawsze przewóz papierosów samolotem jest legalny?
Przewóz papierosów samolotem jest legalny tylko wtedy, gdy są one przeznaczone na własny użytek. Jeśli sprowadzasz wyroby tytoniowe z myślą o ich sprzedaży w Polsce, musisz liczyć się z konsekwencjami. W razie wątpliwości celnicy proszą o okazanie dowodu zakupu, a jeśli wciąż nie są pewni przeznaczenia papierosów, mogą nakazać opłacenie akcyzy w kraju docelowym lub skonfiskować przewożony towar.
Jak celnicy sprawdzają przeznaczenie wyrobów tytoniowych? Mogą oni np. zweryfikować, czy prowadzisz przedsiębiorstwo handlowe lub w nim pracujesz. Znaczenie ma też to, jak zapakowano papierosy oraz ile ich jest. Fabrycznie zamknięte produkty w dużych ilościach mogą wzbudzić podejrzenia służb.
Papierosy w bagażu podręcznym
Czy można przewozić papierosy w bagażu podręcznym? Tak, jest to jak najbardziej możliwe, a dla wielu osób również bezpieczniejsze niż umieszczanie ich w walizce rejestrowanej, która może zostać uszkodzona lub zgubiona. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach:
• bagaż podręczny obowiązują limity wagi i wymiarów – w plecaku lub torbie zgodnymi z tymi wymogami zmieścisz dużo mniej pudełek papierosów, niż pozwalają przepisy;
• wyrobów tytoniowych nie można palić na pokładzie – dotyczy to również papierosów elektronicznych; za takie działanie pasażer może ponieść karę liczoną w setkach tysięcy złotych i odpowiedzialność karną;
• każdy bagaż jest dokładnie prześwietlany – przy większej ilości papierosów w fabrycznie zamkniętych opakowaniach konieczne może być udowodnienie celnikom ich przeznaczenia.
Należy też pamiętać, że ograniczenia różnią się w zależności od środka transportu. Zazwyczaj samolotem można przewieźć największą liczbę papierosów.
Przewóz e-papierosów samolotem
Ciekawym produktem – także w kontekście podróży – są e-papierosy. Mimo że znacznie różnią się one od standardowych papierosów, są traktowane jako wyroby tytoniowe. Takie przedmioty należy przewozić w bagażu podręcznym – mają one baterie, których nie można umieścić w walizkach rejestrowanych. Rodzi to jednak pewne problemy wynikające z ograniczeń w transporcie płynów.
Większość lotnisk pozwala na przewożenie cieczy w opakowaniach mniejszych niż 100 ml, umieszczonych w przeźroczystej torebce strunowej o pojemności 1 l. Wkłady do e-papierosów mieszczą zwykle 50 ml cieczy. Oznacza to, że w praktyce w bagażu podręcznym można przewieźć maksymalnie 20 sztuk takich produktów.
Sposobem na obejście tego ograniczenia jest przewóz urządzeń elektronicznych bez wkładów w torbie podręcznej, a płynnego zapasu – w walizce rejestrowanej.
Przewóz papierosów a tranzyt w Szwajcarii
Szwajcaria jest szczególnym krajem, w którym limity przewozu papierosów są niższe niż w innych europejskich państwach. Jeśli planujesz przesiadkę w tym miejscu, musisz zgłosić transportowane wyroby tytoniowe przy wjeździe i wyjeździe. Zdarza się też, że pasażerowie są proszeni o złożenie zabezpieczenia finansowego, które zostanie zwrócone przy wylocie. Takie działanie ma zapobiec sprzedaży sprowadzonych papierosów na terenie Szwajcarii.
Co grozi za przekroczenie limitu przewozu papierosów?
Jeśli przekroczysz limity obowiązujące na danej trasie, musisz liczyć się z konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Taki transport jest traktowany jako nielegalny – jest wykroczeniem, a w poważnych przypadkach nawet przestępstwem. Kary za takie działanie wynoszą nawet 42 000 zł.
Oprócz tego przemytnikowi grozi konfiskata towaru przez służby celne, a więc strata dodatkowych pieniędzy. Co więcej, musi on dopłacić akcyzę od odebranych wyrobów tytoniowych.
O ile w przypadku papierosów przekroczenie limitu jest dość trudne, to przewóz tytoniu w zbyt dużej ilości jest już znacznie łatwiejszy. Z tego powodu warto być świadomym obowiązujących przepisów, by nie zostać uznanym za przemytnika.