Czy można przewozić alkohol w bagażu rejestrowanym?

Redakcja
RedakcjaZaktualizowano: 2024-10-29

Jesteś na zagranicznej wycieczce i chcesz przewieźć alkohol do Polski lub zabrać w podróż zagranicę lokalne trunki? W większości przypadków jest to możliwe, choć wiąże się z różnymi obostrzeniami. Sprawdź, kiedy w bagażu rejestrowanym można mieć alkohol i w jakich ilościach.

Limity alkoholu a kraj docelowy

To, czy można przewozić alkohol w bagażu rejestrowanym, zależy przede wszystkim od kraju, do którego lecisz. Jeśli poruszasz się w obrębie Unii Europejskiej, możesz zabrać ze sobą:

  • do 10 l napojów spirytusowych,
  • do 110 l piwa,
  • do 90 l wina,
  • do 60 l wina musującego,
  • do 20 l wzmocnionego wina.

Limity te nie sumują się – nie możesz przewieźć tych wszystkich produktów jednocześnie (w maksymalnych dopuszczalnych ilościach). Są one jednak na tyle duże, że ich przekroczenie staje się praktycznie niemożliwe. Taka ilość alkoholu nie zmieści się w standardowych walizkach zabieranych jako bagaż rejestrowany.

Jeśli podróżujesz poza Unią Europejską lub co najmniej jeden z krajów nie należy do Wspólnoty, limity są zdecydowanie mniejsze. Wynoszą one:

  • 1 l napojów spirytusowych,
  • 16 l piwa,
  • 4 l wina.

Takie ilości bez problemu zmieszczą się do walizki, dlatego warto być świadomym istniejących ograniczeń i zwracać uwagę na pojemności butelek jeszcze przed ich zakupem. Trzeba też pamiętać, że bagaż rejestrowany jest ważony. Przekroczenie dopuszczalnej masy walizki o nawet kilkaset gramów wiążę się z dopłatą.

A co z alkoholem kupionym na lotnisku?

Na lotnisku istnieją specjalne strefy duty-free dostępne dla osób, które przeszły już kontrolę bezpieczeństwa. Nierzadko można tam znaleźć właśnie alkohol. Jest on zwykle tańszy niż napoje sprzedawane poza lotniskiem, dlatego w wielu przypadkach opłaca się go kupić. Gdzie go spakować i co na ten temat mówią przepisy?

Alkoholu kupionego na lotnisku nie umieścisz już w bagażu rejestrowanym, który został nadany jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa. Czy to oznacza, że musisz go zmieścić w małej walizce lub plecaku wnoszonym na pokład? Na szczęście nie. W sklepach w strefie bezcłowej zakupy są wydawane w osobnych torbach, które w większości linii lotniczych nie liczą się do bagażu podręcznego. Warto jednak dopytać o to przewoźnika.

Trzeba jednak pamiętać, że w obszarze duty-free nie kupisz dowolnej ilości alkoholu. Tam również obowiązują limity:

  • 16 litrów piwa,
  • 1 litr alkoholu wysokoprocentowego,
  • 4 litry wina niemusującego,
  • 2 litry wina alkoholizowanego lub musującego (poniżej 22%).

Przewożenie alkoholu w bagażu rejestrowanym a wiek pasażera

Skoro wiesz już, ile alkoholu można przewieźć przez granicę i od czego to zależy, warto przyjrzeć się jeszcze limitom wiekowym. Napojów procentowych nie mogą przewozić osoby poniżej 17. roku życia. Jeśli masz dziecko i chcesz zwiększyć własny limit, pakując alkohol do jego walizki, możesz mieć poważne problemy. Każda sztuka bagażu jest bowiem przypisana do konkretnego pasażera.

Uwaga! Jeśli nadajesz bagaż wraz z rodziną, dopilnuj, by konkretne walizki zostały przypisane do odpowiednich osób. Informacje na temat właściciela są umieszczane w systemie oraz znajdują się na naklejkach przyczepianych do pakunku. Obsługa punktu zwykle pyta, do kogo należy dana walizka, ale pomyłki się zdarzają.

Czy limity alkoholu w bagażu rejestrowanym różnią się w zależności od linii lotniczej?

To, ile alkoholu w bagażu rejestrowanym jest dopuszczalne, zależy od ogólnoświatowych przepisów. Linia lotnicza nie ma na to wpływu. Warto jednak pamiętać, że maksymalna masa i wymiary walizki trafiającej do luku u poszczególnych przewoźników znacznie się od siebie różnią. Zazwyczaj firmy oferują kilka opcji bagażu. Dla przykładu, w budżetowej linii Ryanair jest to:

  • walizka do 10 kg,
  • walizka do 20 kg.

W droższych liniach lotniczych największa walizka może zwykle ważyć więcej. Czasami jest to nawet 32 kg. Warto pamiętać o tych limitach – litr płynu waży około 1 kg.

Czy alkohol można przewieźć w bagażu podręcznym?

Alkohol zakupiony poza lotniskiem można umieścić w bagażu podręcznym, ale wówczas obowiązują takie same limity jak w przypadku innych płynów. Butelka nie może mieć pojemności większej niż 100 ml i musi zostać umieszczona w przeźroczystym woreczku strunowym o wymiarach do 20 × 20 cm. Jeśli przekroczysz te wartości, alkohol zostanie wyrzucony przez celników wykonujących kontrolę bezpieczeństwa.

Ciekawostka! Na niektórych lotniskach wprowadzono nowoczesne skanery 3D, dzięki którym można było znacznie zwiększyć limit płynów w bagażu podręcznym (zazwyczaj o 1 l). Od 1 września 2024 roku w Unii Europejskiej wstrzymano ich eksploatację, ale tylko tymczasowo – do momentu udoskonalenia systemu. Poza UE wciąż mogą być one aktywne. Wówczas oprócz kosmetyków do bagażu podręcznego możesz zapakować też np. butelkę wina.

Nawet jeśli zabierzesz ze sobą alkohol na pokład samolotu, nie możesz go tam spożywać. Wino, piwo czy nawet wódka są jednak dostępne w menu większości linii lotniczych i można kupić je w trakcie rejsu. Na dłuższych dystansach u droższych przewoźników alkohol często jest darmowy.

Napoje procentowe przewożone w bagażu podręcznym i rejestrowanym sumują się i podlegają temu samemu limitowi.

Alkohol w bagażu rejestrowanym tylko na własny użytek

Napoje alkoholowe zawsze muszą być kupione na użytek własny podróżnego lub prezent. Można to sprawdzić – służby celne mogą zdobyć dostęp do informacji na temat prowadzonych przez Ciebie firm, zwłaszcza gdy te zajmują się sprzedażą alkoholu. W razie podejrzenia, że napoje zostały kupione z myślą o handlu, trzeba będzie udowodnić, że wcale tak nie jest. W innym przypadku zapłacisz akcyzę. Towar może również zostać skonfiskowany przez celników.

Przepisy dotyczące przewozu alkoholu mogą się zmieniać. Wciąż powstają też nowe technologie, które mają za zadanie usprawnić kontrolę bezpieczeństwa i zwiększyć limity płynów. Z tego powodu zawsze przed wyjazdem, na którym zamierzasz kupić alkohol, sprawdź aktualnie obowiązujące restrykcje. W razie wątpliwości możesz też skontaktować się bezpośrednio z linią lotniczą.

Podsumowanie

Podsumowanie

  • Limity ilości alkoholu w bagażu rejestrowanym są stałe dla krajów w obrębie UE i tych spoza Wspólnoty. Nie zależą od linii lotniczych.
  • Butelki z napojami procentowymi są ciężkie, dlatego pakując się, trzeba zwrócić uwagę również na dopuszczalną masę walizki.
  • Alkohol można kupić w strefie bezcłowej i zabrać go ze sobą na pokład samolotu.
  • Napoje alkoholowe można przewozić w bagażu podręcznym, ale restrykcje są wówczas takie same, jak w przypadku wszystkich innych płynów.
  • Alkoholu w bagażu rejestrowanym nie może zabrać ze sobą dziecko w wieku poniżej 17 lat, nawet jeśli należy on do rodzica, a nieletni pasażer podróżuje w jego obecności.

FAQ

Co się dzieje, jeśli przekroczysz limit alkoholu w bagażu rejestrowanym?
Czy alkohol przywieziony z zagranicy podlega limitom wartości importowanych towarów?
Co się stanie, jeśli alkohol w bagażu rejestrowanym zostanie uszkodzony?
Czy muszę deklarować alkohol w bagażu rejestrowanym?
Redakcja
Redakcja
Phasellus non mauris metus. Aliquam mi diam, lacinia et efficitur non, aliquam sed libero. Nulla semper mi ultricies tellus malesuada, eget aliquet augue vulputate. Aenean non lorem aliquet, ultricies enim sed, mollis augue. Maecenas sed libero interdum nulla consectetur consectetur. Fusce laoreet augue eros, in ullamcorper nibh commodo nec. Nullam lobortis, leo eu ornare volutpat, ex tortor malesuada dolor, nec aliquam enim tortor eget erat.
0 KOMENTARZY

Najnowsze artykuły

2024-12-17

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Zakup biletu lotniczego to dopiero pierwszy krok do wybrania się w podróż samolotem. Aby móc...

2024-12-17

Wymiary bagażu podręcznego do samolotu

Każda linia lotnicza pozwala wnieść ze sobą na pokład niewielki plecak, torbę czy nawet walizkę....

2024-12-17

Ile czasu przed odlotem trzeba być na lotnisku?

Przed każdym wylotem trzeba dopełnić kilku formalności, nawet jeśli jest to jedynie podróż wewnątrzkrajowa. Wymagają...

2024-12-17

Na jakiej wysokości latają samoloty?

Samoloty pasażerskie i towarowe latają na konkretnych wysokościach. Nie mogą być one przypadkowe – trzeba...